wtorek, 16 sierpnia, 2022

Varsavianiści pikietowali. Przeciwko zbyt wysokim drzewom, zasłaniającym zabytki

Trwa spór o pl. Pięciu Rogów. W czwartek, 9 września przez Ministerstwem Kultury zaprotestowało stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy.

Przedstawiciele stowarzyszenia uważają, że w ramach rewitalizacji placu Pięciu Rogów dojdzie do zasłonięcia zabytkowego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Zdaniem varsavianistów działających w stowarzyszeniu klony polne, drzewa oo wysokości do 9 metrów nie powinny być sadzone w tym miejscu. Zdaniem protestujących powinno się posadzić niższe gatunki. A gatunki wysokie powinny być sadzone tam, gdzie nie ma zabytkowej zabudowy.

Przedstawiciele miasta, jak i konserwatora zabytków nie podzielają tych opinii. Uważają, że drzewa w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na odbiór zabytków. Stowarzyszenie OZW nie składa jednak broni. Od miesięcy śle listy protestacyjne do ministerstwa kultury domagając się cofnięcia zgody na inwestycję. W czwartek stowarzyszenie zorganizowało pikietę przed siedzibą resortu.

„Pełna pogarda ze strony urzędników”

Protest odbył się w godz. 12.15 -13.15. Protestowały dwa stowarzyszenia: Obrońcy Zabytków Warszawy i Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”. Przechodniom rozdawano ulotki informujące o powodach protestu. – Informowaliśmy, że bezcenny zabytek polskiego modernizmu może zostać zasłonięty. Byłoby to z wielką szkodą dla historycznej tkanki miasta. Oczywiście, nikt do nas nie wyszedł. Pełna pogarda dla społeczeństwa obywatelskiego. Maski opadły ostatecznie – mówi „Nowemu Telegrafowi Warszawskiemu” Janusz Sujecki, organizator protestu, lider OZW.

„Zieleń tak, ale nieco niższa”

– Żeby było jasne. My się nie sprzeciwiamy zieleni. My sprzeciwiamy się temu konkretnemu gatunkowi drzew, które zasłonią bezcenny zabytek. Posadźmy tam drzewa, ale niższe. A wysokie gatunki sadźmy tam, gdzie nie ma zabytków, a jest beton – tłumaczy Janusz Sujecki, varsavianista, z OZW.  Społecznicy wysłali pismo do wiceminister kultury Magdaleny Gawin. Teraz protestowali przed ministerstwem.

„Nie będziemy biernymi obserwatorami likwidowania otwarcia widokowego na Dom Towarowy Braci Jabłkowskich oraz na zabytkowe kamienice otaczające tzw. pl. Pięciu Rogów w Warszawie. W przypadku dalszej bezczynności ze strony DOZ i milczenia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zmuszeni będziemy przystąpić do permanentnej akcji protestacyjnej pod siedzibą Ministerstwa. Działania takie podejmujemy wówczas, gdy wszelkie inne środki załatwienia sprawy nie przynoszą rezultatów” – czytamy w deklaracji stowarzyszenia.

Hektar nowej powierzchni zielonej

Remont pl. Pięciu Rogów jest jednym ze sztandarowych elementów rewitalizacji Śródmieścia. Bardzo ważnym elementem ma być właśnie posadzenie wysokich drzew – klonów polnych o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą.Jeździć będą rowery. Nieliczne autobusy w ciągu ulicy Szpitalnej. Możlwy bedzie dojazd mieszkańców. W sumie w tym roku centrum miasta zyska około hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 drzew,  krzewy i niska zieleń.  (maks)

Polecamy