środa, 1 grudnia, 2021

Wanda Traczyk-Stawska Warszawianką Roku

Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, została laureatką tegorocznego plebiscytu Warszawianka Roku 2021.

O godzinie 19.00 w Teatrze Studio rozpoczęła się uroczysta gala wręczenia organizowanej przez miasto Warszawa nagrody Warszawianka Roku. Jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w tym roku laureatka zdobyła rekordową liczbę głosów, aż 51 tysięcy. Laureatką została Wanda Traczyk-Stawska. Uczestniczka Powstania Warszawskiego, walczyła w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, nosiła pseudonimy Pączek i Atma. W czasie Powstania Warszawskiego miała 17 lat. Po jego upadku była w niemieckiej niewoli. Wróciła do Polski po wojnie.  Ukończyła psychologię, pracowała w szkołach specjalnych.

„Przyjmuję ten zaszczyt w imieniu wszystkich kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim, w imieniu także moich kolegów. Wszystkich chłopców i dziewcząt, którzy polegli” – mówiła. W roku 2018, pierwsza  Warszawianką Roku została działaczka spoleczna Anna  Ojer. A Warszawianką Stulecia Irena  Sendlerowa. W roku 2019 Warszawianką Roku została Nicole Sochacki-Wójcicka, Warszawianką Przemian – Krystyna Janda. Rok 2020 byl inny, warszawianką Roku  została „Każda z nas” – „Warszawianka Roku 2020 jest w każdej z nas. W tym roku, wszystkie jesteśmy zwyciężczyniami – ogłosili organizatorzy. Wyjątkowa zmiana formuły związana była z rokiem epidemii COVID-19.

(zrodlo UM Warszawa)

Polecamy