środa, 1 grudnia, 2021

Parada historyczna na Pradze, spacer na Powązkach Wojskowych

Piknik historyczny na pl.  Hallera i parada grup rekonstrukcyjnych, będą atrakcją dzielnicowych obchodów Dnia Niepodległości na Pradze. Z kolei na Powązkach Wojskowych odbędzie się spacer edukacyjny po cmentarzu. W całej Warszawie nie licząc Marszu Niepodległości odbędzie się az 27 zgromadzeń związanych z rocznicą.

W czwartek, 11 listopada przypada 103. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. W całej Warszawie sa organizowane uroczystości.

Parada historyczna na Pradze

W czwartek, 11 listopada o godz. 12 pod katedrą św. Floriana rozpoczną się obchody dzielnicowe z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości, organizowane przez Urząd Dzielnicy Praga-Północ. Spod katedry wyruszy parada historyczna, w której wezmą udział grupy rekonstruktorskie. Następnie o godz. 13 rozpocznie się piknik historyczny na placu Hallera, gdzie mieszkańcy będą mogli obejrzeć wystawę pojazdów wojskowych oraz uzbrojenia z XX wieku.

„Powązki Wojskowe – o tych, co ginęli za Niepodległą”

W czwartek, 11 listopada o godz. 13 przed bramą główną Cmentarza Wojskowego (od ul. Powązkowskiej) rozpocznie się spacer „Powązki Wojskowe – o tych, co ginęli za Niepodległą”. Kto i kiedy założył nekropolię? Gdzie spoczywają bohaterowie walk o niepodległość? Które powstania narodowe zostały upamiętnione na Cmentarzu Wojskowym? Kto pierwszy dostrzegł blask wolności? Dlaczego w Dolince Katyńskiej znajdują się dwa krzyże? Które groby „ukryto” przed odwiedzającymi? Jaka jest historia Łączki? Dlaczego przeniesiono grób Walerego Sławka? – odpowiedzi na te i inne pytania padną na spacerze. Bilet: 20 zł, młodzież do 18 lat zapłaci 10 zł, a dzieci do 12 lat pójdą za darmo.

27 zgromadzeń

W Święto Niepodległości, 11 listopada, w centrum Warszawy odbyć ma się 27 zgromadzeń publicznych. W związku z tym stolica zorganizowała spotkanie koordynacyjne wszystkich służb, w tym z policją, która będzie odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa uczestników i mieszkańców. Do poniedziałku 8 listopada do urzędu wpłynęło ponad 30 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń w tym dniu w różnych godzinach i lokalizacjach. „Urząd m.st. Warszawy zarejestrował 27 z nich, natomiast cztery wnioski nie zostały przyjęte ze względu na kolizję z zgromadzeniami wcześniej zaplanowanymi w tym samym czasie i miejscu. Wszystkie zgromadzenia muszą być oddalone o co najmniej 100 metrów” – informował w poniedziałek  urząd miasta. We wtorek szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk ogłosił, że Marsz Niepodległości zyska charakter państwowy.

(Warszawski Serwis Prasowy/NTW)

Polecamy