piątek, 26 kwietnia, 2024

Liga Narodów dla Francji. Pocieszenie po klęsce na Euro

Mistrzowie świata, reprezentanci Francji zawiedli na mistrzostwach Europy odpadając w 1/8 finału ze Szwajcarią. W ramach „pocieszenia” wygrali właśnie Ligę Narodów.

W finale Francuzi pokonali Hiszpanów, brązowych medalistów mistrzostw Europy 2:1. Wszystkie gole padły w drugiej połowie. Prowadzenie dla kadry Hiszpanii zdobył Oyerzabal w 64 minucie. Dwie minuty później wyrównał Karim Benzema. A w 80 minucie wynik gry ustalił Mbappe. W spotkaniu o trzecie miejsce mistrzowie Europy, Włosi ograli Belgię 2:1 (0:0). Bramki dla Italii zdobyli Barella i Berardi. Dla Belgów de Ketelaere.

Wcześniej w półfinałach Francuzi ograli Belgów 3:2, a Hiszpanie Włochów 2:1. W turnieju Final Four uczestniczyli zwycięzcy grup w dywizji A. Francuzi wygrali grupę z Portugalią, Chorwacją i Szwecją (spadła do Dywizji B), Hiszpanie z Niemcami, Szwajcarią i Ukrainą (spadła do Dywizji B), Włosi wygrali w grupie z Holandią, Polską i Bośnią (spadła do Dywizji B) a Belgowie z Danią, Anglią i Islandią (spadła do Dywizji B).

W przyszłym sezonie 2022/23 w Dywizji A zmierzą się drużyny Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Portugalii, Chorwacji, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Polski, Danii, Anglii oraz zespoły, które awansowały z Dywizji „B”: Austria, Czechy, Węgry i Walia.

Liga Narodów to rozgrywki, w których grają europejskie reprezentacje. Są podzielone na cztery dywizje, w Dywizji A grają najmocniejsze zespoły w Europie w Dywizji D najsłabsze. Zwycięzcy grup Dywizji A trafiają do Final Four, który wyłania triumfatora. Ostatnie zespoły w grupach spadają klasę niżej. Zwycięzcy grup w Dywiziji B awansują do Dywizji A. Ostanie zespoły z Dywizji B spadają do C, a w ich miejsce wchodzą najlepsze w Dywizji C. Z dywizji C można spaść do D, z D awansować do C. To najniższa klasa rozgrywkowa w Lidze Narodów.