poniedziałek, 18 października, 2021

„Nieletni inżynierowie”. Niezwykła historia „zwyczajnych” nastolatków

Laureat Oscara za muzykę Jan A. Kaczmarek, reżyserki – Aleksandra Skowron i nominowana do Oscara Hanna Polak, a do tego niezwykła historia „zwyczajnych” nastolatków z małej miejscowości, którzy trafili na niezwykłego nauczyciela i mogli dołączyć do niezwykłego projektu. Film „Nieletni inżynierowie” miał kinową premierę rok temu. Jest laureatem wielu nagrów na międzynarodowych festiwalach.  Został doceniony przez dorosłych, wywołał entuzjazm najmłodszych. Teraz trafia na ekrany telewizyjne. 

Film „Nieletni inżynierowie” opowiada o tym co się stanie, kiedy zwyczajni 12-14-latkowie z małego, polskiego miasta trafią na charyzmatycznego nauczyciela, a dodatkowo zostaną zainspirowani przez pracujących nad satelitą inżynierów? Film o trzyletniej przemianie i o tym, jak spotkanie na swojej drodze odpowiedniej osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły może zmienić się pod wpływem uczniów.

Bohaterów „Nieletnich inżynierów”, nastolatków z małego polskiego miasta (Lęborka), obserwowano przez ponad trzy lata. Między 12 a 15 rokiem życia – w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Z pozoru zwyczajne dzieci przeżywają niezwykłą przygodę. Co istotne, w filmie nie ma tzw. młodych geniuszy, ale dzieci, które każdy z widzów może odnaleźć wokół siebie.
Przewodnikiem po świecie nauki jest Ignacy, nietuzinkowy nauczyciel przypominający genialną kreację Robina Williamsa z filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Tyle, że Ignacy istnieje naprawdę. I obecnie można go zobaczyć w projekcie „Fizyka dla nieletnich”.
Obserwujemy jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia.
„Nieletni inżynierowie” to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość.
Reżyserkami filmu są Aleksandra Skowron i nominowana do Oscara za „Dzieci z Leningradzkiego” Hanna Polak. Twórcą unikalnej muzyki jest Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”.

Film dokumentalny „Nieletni inżynierowie” premierę kinową miał rok temu. Wygrał cztery główne nagrody na festiwalach filmowych w Wielkiej Brytanii, USA a nawet Indiach oraz był prezentowany na kilkunastu innych festiwalach na całym świecie.
Po latach można go obejrz2eć w polskiej telewizji.

Premiera w TVP 1, w najbliższą sobotę o godz. 9.20
Powtórki w TVP Dokument: 6 października (21.10) oraz 7 października (12.00).

(źródło: mat. pras.)

Polecamy