wtorek, 4 października, 2022

Ratownicy, pielęgniarki i lekarze mówią DOŚĆ. W sobotę wielki protest w Warszawie

Lekarze, lekarze-rezydenci, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni pracownicy ochrony zdrowia ruszają z protestem. W sobotę ulicami Warszawy idzie ich marsz protestacyjny.

Ochrona zdrowia w Polsce jest w trudnej sytuacji od wielu lat. Zdaniem protestujących kolejne reformy podejmowane przez różne rządy nie przyniosły oczekiwanych zmian z punktu widzenia zarówno pacjentów, jak i samych pracowników ochrony zdrowia. Rząd deklaruje zwiększenie środków na system medyczny. Eksperci alarmują, że samo zwiększenie nakładów to za mało, że konieczne są zmiany systemowe.

Od kilku dni trwa już protest ratowników medycznych. Ich sytuacja jest szczególnie ciężka. W większości pracują oni za stawki godzinowe. W wyniku protestu kilka dni temu w Warszawie spora część karetek nie wyjechała na ulice stolicy. Media (także nasz serwis) opisywały dramatyczne sytuacje, gdy do osób chorych  musiały lecieć śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedna z takich załóg lądowała niedawno na pl. Konstytucji.

Teraz do protestu dołączają kolejne grupy. Lekarze, lekarze-rezydenci, pielęgniarki. Uczestnicy marszu spotkają się przy pl. Krasińskich, następnie przejdą ulicami Warszawy pod budynek Kancelarii Premiera. Domagają się zmian w finansowaniu ochrony zdrowia.

Polecamy