sobota, 19 czerwca, 2021

Mniej izolacji, walka z wirusem „w wersji smart”

Ma być prawdziwa rewolucja w walce z wirusem SARS-CO V2. Zamiast ogólnonarodowych lockdownów, działania punktowe. Zamiast kwarantann dla wszystkich – selekcjonowanie ludzi z objawami i grup ryzyka. Nie zmieni się jedno – zalecenia w sprawie maseczek, higieny i dystansu społecznego.

fot. pixabay

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady walki z wirusem SARS-CO V2. W skrócie strategia określana jest jako „smart”. Zmienią się zasady kwarantanny i izolacji: „Pierwsza ważna decyzja jaką podjąłem dotyczy zasad kwarantanny i izolacji” – mówił minister na konferencji prasowej. Kwarantanna zostanie skrócona do 10 dni dla osób, u których nie wystąpią objawy kliniczne. Jeśli objawy się pojawią, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania.  Zwolnienie z izolacji będzie nie na podstawie testów, ale objawów klinicznych, a osoby,  które są na kwarantannie, czyli miały styczność z osobą zakażoną, a nie będą miały objawów klinicznych, zostaną zwolnione z kwarantanny automatycznie. Dodał, że osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem. Generalnie nowe zasady są następujące:

Testowanie osób z objawami a nie wszystkich, po drugie ochrony grup ryzyka, a więc lekarzy i pracowników służby zdrowia, ludzi przyjmowanych do hospicjów, domów opieki, wyjeżdżających do uzdrowisk, osób starszych. Po trzecie – upowszechnione mają być szczepionki przeciwko grypie sezonowej. Po czwarte – będą wprowadzone trzy poziomy szpitali. Mają być też usprawnione systemy komunikacji z zakażonymi i podejrzewanymi o zakażenie.

Co się nie zmieni? Podstawowe zasady bezpieczeństwa – wymóg noszenia maseczek, zachowania higieny (częsta dezynfekcja rąk), zachowania dystansu społecznego.

(az, źródło: Ministerstwo Zdrowia)

Polecamy