poniedziałek, 26 lipca, 2021

Setna rocznica wielkiego triumfu. Początek obchodów

Piknik i uczczenie generała Bezruczki na Woli, gra edukacyjna, pokaz sprzętu, rekonstrukcja historyczna na Pradze Północ. Rozpoczęły się już obchody setnej rocznicy triumfu w Bitwie Warszawskiej. Obchody mają charakter kościelny, państwowy, miejski. A także dzielnicowy. W środę odbywają się one na Woli, w czwartek m. in. na Pradze i również Woli.

fot. Public Domain

W środę o godz. 10 na skwerze Lacherta rozpocznie się piknik historyczno-edukacyjny na temat zwycięstwa Polaków nad Rosją Bolszewicką w 1920 r. Główne atrakcje pikniku to: gra miejska „Zostań ochotnikiem”, pokazy karabinów, moździerzy, umundurowania i wyposażenia oraz pojazdy używane przez Wojsko Polskie ponad 100 lat temu. Ostatniego dnia imprezy, w piątek, zaplanowano „wymarsz ochotników na Bitwę Warszawską”. Na sygnał z broni palnej rekonstruktorzy wymaszerują z pikniku, przez al. „Solidarności” do skrzyżowania z ul. Żelazną, gdzie zawrócą w kierunku skrzyżowania z al. Jana Pawła II. 13 sierpnia (czwartek) również na Woli o godz. 10 odbędzie się uroczystość nadania imienia ukraińskiego gen. Marka Bezruczki skwerowi położonemu przy ul. J.K. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej

 

W czwartek, 13 sierpnia przy Placu Weteranów 1863 roku odbędą się dzielnicowe obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Pradze-Północ. W godz. 11.00-17.45 Urząd Dzielnicy Praga-Północ zaprasza na grę miejską, podczas której każdy będzie miał okazję nauczyć się robienia kotylionów, poznać tajniki funkcjonowania sprzętu, którym posługiwano się w XX wieku, a także zobaczyć rekonstrukcję historyczną. Nie zabraknie też pokazu pojazdów, strojów czy ekwipunku. W grze miejskiej będzie można wygrać koszulki z grafiką zaprojektowaną na tegoroczne obchody. Po zakończeniu Gry miejskiej, o godz. 18 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej. O godz. 19 przy pomniku ks. Ignacego Skorupki odbędzie się Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej.

(Warszawski Serwis Prasowy)

 

Polecamy