piątek, 18 czerwca, 2021

Obchody na Kamionku, poświęcą tablicę ks. Skorupki

Trwają obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej – wielkiego triumfu nad bolszewikami. Sowiecka armia, niosąca mord i zniszczenie została powstrzymana na przedpolach Warszawy w połowie sierpnia 1920 roku. Główne obchody i święto państwowe przypadają 15 sierpnia. Jednak sama bitwa trwała kilka dni, a obchody w Diecezji Warszawsko-Praskiej trwają od pewnego czasu, a ich kulminację zaplanowano od 13-go do 17-go sierpnia. W czwartek, 13-go sierpnia uroczystą Mszę Świętą w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku odprawi metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. To tu, w dawnej kaplicy ostatnią mszę świętą odprawił ksiądz Ignacy Skorupka.

fot. ODH

Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej to na mapie stolicy kościół szczególny. Powstała jako wotum dziękczynne za wygraną w Bitwie Warszawskiej, jednak historia tego miejsca jest dużo starsza. Kościół stał tu już w XIII wieku (początkowo pod wezwaniem św. Stanisława), a cmentarz przykościelny należy do najstarszych w Warszawie. Znajdują się tu groby żołnierzy poległych w czasie potopu szwedzkiego, rzezi Pragi i Powstania Kościuszkowskiego, groby z XIX wieku. Do otwarcia Cmentarza Bródnowskiego Cmentarz Kamionkowski był główną nekropolią prawobrzeżnej stolicy. W wieku XX powołano tu parafię Bożego Ciała, a w drewnianym kościółku ostatnią mszę dla żołnierzy wyruszających na bój z bolszewikami odprawił tu ks. Ignacy Skorupka. Bohaterski kapłan zginął 14 sierpnia 1920 roku. W miejscu starego kościoła powstał nowy, który zyskał miano konkatedry pw. Matki Bożej Zwycięskiej. Był wotum dziękczynnym za wygraną bitwę. Co oczywiste świątynia ta pełni ważną rolę podczas wszelkich obchodów stulecia zwycięstwa nad bolszewikami. 13 sierpnia 1920 roku w kościele Mszy Świętej o godz. 18.00 w asyście Kapituły Konkatedralnej przewodniczyć będą Metropolita Warszawski Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz i Ordynariusz Warszawsko-Praski Ksiądz Biskup Romuald Kamiński. Na zakończenie Eucharystii zostanie poświęcona tablica upamiętniająca sprawowanie ostatniej Mszy Świętej przed wyruszeniem na front i bohaterską śmiercią przez ks. Ignacego Skorupkę 13 sierpnia 1920 roku w kościele na Kamionku. Tablica zawiśnie na ścianie świątyni – informowała parafia.

Obchody STULECIA BITWY WARSZAWSKIEJ 13 sierpnia 2020 roku:

Warszawa: ● w kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365) Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza; ● w katedrze warszawsko- -praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika (ul. Floriańska 3) Msza Święta w intencji obrońców Ojczyzny w 1920 roku; po Eucharystii Apel Poległych i tematyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży; Wołomin: ● w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej (ul. Kościelna 54) Msza Święta w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej; ● koncert W duchu Niepodległej. Bohaterom 1920 roku – inauguracja obchodów Rocznicy Bitwy Warszawskiej w powiecie wołomińskim; Zespół Koncertowy oraz soliści Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego;

(źródło: własne, Diecezja Warszawsko-Praska, parafia konkatedralna) 

Polecamy