piątek, 26 kwietnia, 2024

Dwaj wielcy faworyci za burtą, trzeci postraszony

Belgia i Niemcy, dwaj wielcy faworyci Mistrzostw Świata w Katarze odpadają już w fazie grupowej. Co więcej, był moment, trzyminutowy, gdy za burtą znajdowali się Hiszpanie! Zakończyła się rywalizacja w grupach „E” i „F”. W piątek ostatni dzień fazy grupowej.

W grupie „F” zmierzył się aktualny wicemistrz Świata – Chorwacja oraz trzecia drużyna poprzedniego turnieju MŚ – Belgia. Stawką był awans – Czerwone Diabły po wygranej z Kanadą 1:0 sensacyjnie przegrały 0:2 z zespołem Maroka. Chorwaci zremisowali bezbramkowo z Marokiem, następnie pokonali 4:1 Kanadę. W ostatniej kolejce Chorwatom do awansu wystarczał remis, do wygrania grupy zwycięstwo. Belgowie, by myśleć o awansie musieli zwyciężyć. Spotkanie było mało interesujące, zakończyło się bezbramkowym remisem.

Maroko zwycięzcą grupy

Ciekawszy był drugi mecz, Maroka z Kanadą. Ekipa z Afryki po remisie z Chorwatami i sensacyjnej wygranej z Belgią była w dobrej sytuacji wyjściowej. Zaś Kanadyjczycy nie mieli już szans na awans. Grali jednak o honor, trzeba przyznać, że zagrali najlepszy mecz w turnieju. Wprawdzie już w 4 minucie Hakim Ziyech dał prowadzenie drużynie Maroka. W 23 minucie Youssef En-Nesyri podwyższył na 2:0. Ale Kanadyjczycy konsekwentnie dążyli do zmniejszenia rozmiarów porażki i w 40 minucie udało się to. Gol kontaktowy padł po samobójczym trafieniu Youssefq En-Nesyriego. Po przerwie mimo starań z obu stron bramki nie padły. Kanada zajęła ostatnie miejsce w grupie. Pierwsze miejsce zajęło Maroko, drugie Chorwacja. Sensacyjnie trzecie miejsce zajęła Belgia. Trzeci zespół poprzednich MŚ żegna się z turniejem.

Tabela grupy „F”
Poz. Drużyna Mecze Punkty Zwyc. Rem. Por. Br. Strz. Br. Str. Różn. Br.
1 Maroko 3 7 2 1 0 4 1 +3
2 Chorwacja 3 5 1 2 0 4 1 +3
3 Belgia 3 4 1 1 1 1 2 -1
4 Kanada 3 0 0 0 3 2 7 -5
Sensacja w grupie „E”

W grupie „E” doszło do wielkiej sensacji, a pachniało sensacją olbrzymią. Hiszpania grała z Japonią, Niemcy z Kostaryką. Przy zwycięstwie faworytów obaj wychodzili z grupy. Zaczęło się zgodnie z planem. W 10 minucie prowadzenie dla Niemców zdobył Gnabry. Z kolei w równoległym spotkaniu prowadzenie dla Hiszpanów uzyskał Alvaro Morata. Takie wyniki utrzymały się do przerwy – dawały awans Hiszpanom z miejsca pierwszego i Niemcom z drugiego. Na początku drugiej połowy nastąpiło istne trzęsienie ziemi. W 48 minucie Ritsu Dōan zdobył bramkę wyrównującą dla Japoni. Trzy minuty później prowadzenie dla Samurajów uzyskał Ao Tanaka. Taki rezultat oznaczał, że z pierwszego miejsca wchodzi Japonia, z drugiego Hiszpania odpadają Niemcy. Ale w grupie „E” grały nie trzy, a cztery zespoły. Do boju o awans zerwała się Kostaryka! W 50 minucie Yeltsin Ignacio Tejeda wyrównał. A w 70 po świetnej akcji Kostarykanów gola samobójczego zdobył bramkarz Niemiec, Manuel Neuer.

Hiszpanie przez moment za burtę

2:1 dla Kostaryki, przy utrzymaniu wyniku Japonii oznaczało prawdziwą sensację. Odpadnięcie dwóch byłych mistrzów Świata – Hiszpanów i Niemców. I niespodziewany awans Japonii i Kostaryki! Jednak radość Kostarykanów nie trwała długo. W 73 minucie wyrównał Kai Havertz, a w 80 ten sam zawodnik podwyższył na 3:2. Niclas Füllkrug podwyższył na 4:2 w 88 minucie. Taki wynik utrzymał się do końca. Prowadzenie obronili też Japończycy. W efekcie grupę wygrali Samurajowie, z 6 punktami. Z drugiego miejsca awansowali Hiszpanie. Mistrzowie świata z 2010 roku przez trzy minuty byli za burtą turnieju. Ostatecznie zostają w nim lepszą różnicą bramek od Niemców. A czterokrotni mistrzowie świata, mimo wygranej z Kostaryką 4:2 żegnają się z turniejem. Ostatnia w grupie Kostaryka pokazując charakter, strasząc faworytów zrehabilitowała się za 0:7 z pierwszego spotkania z Hiszpanami.

Tabela grupy „E”
Poz. Drużyna Mecze Pkt. Zw. R. P. Br. Strz. Br. Strac. Różn. Br.
1 Japonia 3 6 2 0 1 4 3 +1
2 Hiszpania 3 4 1 1 1 9 3 +6
3 Niemcy 3 4 1 1 1 6 5 +1
4 Kostaryka 3 3 1 0 1 3 11 -7
Brazylia i Portugalia o potwierdzenie siły, Urugwaj z Ghaną o życie

W piątek ostatni dzień fazy grupowej. O 16.00 polskiego czasu w ramach grupy „H” zagrają Urugwaj z Ghaną i Portugalia z Koreą Południową. Portugalczycy wygrali 3:2 p z Ghaną i 2:0 z Urugwajem. Urugwaj zremisował z Koreą i uległ Portugalii, Ghana zaś po porażce z Portugalią pokonała Koreę. Zapewniony awans mają już Portugalczycy. W komfortowej sytuacji jest Ghana, której praktycznie wystarcza remis z Urugwajem. Dwukrotni mistrzowie Świata totalnie zawodzą, mają ledwie jeden punkt. Jest tam ewidentny konflikt piłkarzy z selekcjonerem. Jednak wciąż mają szansę, jeśli pokonają Ghanę. Mecz będzie wielkim rewanżem za ćwierćfinał MŚ w RPA w 2010 roku. Ghana miała szansę na zostanie pierwszym afrykańskim zespołem w półfinale MŚ. W ostatniej minucie dogrywki przy stanie 1:1 piłka leciała do siatki Urugwaju, ale Luiz Suarez niczym rasowy bramkarz wybił ją ręką. Sędzia ukarał gwiazdę Urusów czerwoną kartką, podyktował rzut karny. Karnego Ghana nie wykorzystała, a konkurs „jedenastek” wygrał Urugwaj.

Teraz jeśli Ghana nie przegra, wyrzuci Urugwaj z turnieju.

Tabela grupy „H”
Pozycja Drużyna Mecze Punkty Zwyc. Remisy Porażki Br. Strz. Br. Strac. Różn. Br.
1 Portugalia 2 6 2 0 0 5 2 +3
2 Ghana 2 3 1 0 1 5 5 0
3 Korea Płd. 2 1 0 1 1 2 3 -1
4 Urugwaj 2 1 0 1 1 0 2 -2

W grupie „G” Brazylia pewna, reszta gra o awans

W grupie „G” Brazylia jak dotąd pokonała Serbię 2:0 i Szwajcarię 1:0 pokazując na razie przebłyski dobrej gry. Szwajcarzy pokonali Kamerun 1:0, zaś Kamerun zremisował w kapitalnym meczu z Serbią. W ostatniej kolejce Serbia zmierzy się ze Szwajcarią, zaś Nieposkromione Lwy z Brazylią.

1 Brazylia 2 6 2 0 0 3 0 +3
2 Szwajcaria 2 3 1 0 1 1 1 0
3 Kamerun 2 1 0 1 1 3 4 -1
4 Serbia 2 1 0 1 1 3 5 -2

Znamy kolejne pary 1/8 finału. Japonia zagra z Chorwacją, a Hiszpania z Marokiem.