wtorek, 7 grudnia, 2021

Warszawa BEZ METRA. Na obydwu liniach

W długi weekend kolejne utrudnienia w metrze. Od czwartku, 11 listopada skrócona zostanie pierwsza! Z powodu prac technicznych kolej podziemna pojedzie na trasie Dworzec Gdański-Młociny. Wyłączone będą trzy dzielnice: Ursynów, Mokotów, Śródmieście, i aż 14 stacji: Kabaty – Natolin – Imielin – Stokłosy – Ursynów – Służew – Wilanowska – Wierzbno – Racławicka – Pole Mokotowskie – Politechnika – Centrum – Świętokrzyska – Ratusz Arsenał.

Prace techniczne na pierwszej linii metra na odcinku między stacjami Kabaty a Dworzec Gdański zaczną się w czwartek, 11 listopada o 21.00 wieczorem. Potrwają do niedzieli, 14 listopada.  Modernizowane będą urządzenia sterowania ruchem pojazdów. Pociągi pojadą pomiędzy Dworcem Gdańskim a Młocinami według „niestandardowych rozkładów jazdy”. W czwartek i w niedzielę w metrze będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy. Z kolei w piątek pociągi pojadą zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy, za to częściej w godzinach szczytów komunikacyjnych. 13 listopada, w sobotę, metro będzie kursowało normalnie. W noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę nie będzie kursów nocnych. Od 12 do 14 listopada ZTM uruchomi  komunikację zastępczą. Na tory wyjadą tramwaje linii uzupełniającej 71. Pojadą trasą: Metro Marymont – Słowackiego – pl. Wilsona – Mickiewicza – Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska – Puławska – Metro Wilanowska. 12 listopada (piątek) zmieni się trasa tramwajów linii 14: Banacha – … – Puławska – Woronicza – Wołoska – Marynarska – PKP Służewiec.

Na II linii inaczej już od kilku dni

Od kilku dni po krótszej trasie jeżdżą pociągi II linii. Od soboty 6 listopada do soboty 13 listopada wieczorem zamknięte są stacje II linii Trocka, Targówek Mieszkaniowy, Szwedzka. Metro jedzie tylko na trasie Księcia Janusza – Dworzec Wileński. Powodem są prace przy rozbudowie drugiej linii. Z powodu zmian metro uruchomiło komunikację zastępczą. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, budowa bródnowskiego odcinka drugiej linii metra wchodzi w kolejną fazę. Teraz stacje, które powstają na Bródnie trzeba zintegrować z funkcjonującym odcinkiem trasy. Robotnicy układają  kable energetyczne, telefoniczne, systemów sterowniczych i światłowody. W efekcie zapewni to  łączność z dyspozytorniami i centralą na STP Kabaty – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Skrócona trasa

W noce z piątku na sobotę przez dwa kolejne tygodnie metro na II linii jeździć będzie krócej. W rezultacie skończy kursowanie o godzinie 0.30. A przez cały dzień jeździ tylko na trasie  Księcia Janusza – Dworzec Wileński. W związku ze zmianami metro uruchomiło zastępczą linię autobusową ZM2. Jeździ ona  trasą: Metro Trocka – Trocka – Unicka – Handlowa – M. Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska – Gorzykowska – Radzymińska – al. „Solidarności” – Targowa – Dw. Wileński. Autobusy linii 140, 199, 245, 340 i 738 pojadą po trasie wydłużonej do Dworca Wileńskiego. Autobusy linii 527 dojadą do Dworca Wschodniego. Na odcinku ograniczonym przystankami Bieżuńska i Dworzec Wileński pojazdy będą zatrzymywały się tylko na przystanku Szwedzka. W przypadku linii 527 autobusy na przystanku Szwedzka zatrzymają się na odcinku pomiędzy przystankami Metro Trocka a Dworzec Wileński.

(źródło: ZTM, Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy