wtorek, 7 grudnia, 2021

Czwarta fala COVID-19, nowe łóżka i miejsca w szpitalach w Warszawie

Czwarta fala przyśpiesza. W Warszawie kolejne szpitale uruchamiają dodatkowe łóżka, bądź oddziały dla pacjentów cierpiących na COVID-19.

1 234 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, w tym 113 miejsc respiratorowych czeka na pacjentów z koronawirusem. Zajęte są 823 łóżka, w tym 86 miejsc respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 463 miejsca, z czego zajętych jest 397 (stan na 26 października br.)” – informował we wtorek Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Warszawskie i mazowieckie szpitale przygotowują się na wzrost zakażeń czwartej fali.

Więcej  miejsc na Szaserów, ruszył szpital na Okęciu

Jak informował Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w Warszawie szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego uruchamia sukcesywnie łóżka dla pacjentów z Covid-19. Rusza też szpital tymczasowy WIM na Okęciu. Baza łóżkowa powiększy się także m.in. w MSWiA w Warszawie. W środę, 27 października dodatkowe łóżka uruchomi szpital tymczasowy w Ostrołęce. W listopadzie planowane jest też uruchomienie kolejnego modułu w szpitalu tymczasowym w Radomiu. Jak zapewniają służby wojewody wszystkie decyzje wydawane są, w celu zapewnienia dostępności leczenia pacjentom z Covid-19 przy zachowaniu dostępności do świadczeń dla pacjentów z innymi schorzeniami – informuje MUW.

Szpitale, które leczą COVID

Więcej miejsc dla chorych na COVID jest już w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.  Od wtorku 26 października placówka zapewnia 72 łóżka dla pacjentów z Covid-19 wymagających leczenia specjalistycznego. 20 spośród nich to łóżka intensywnej opieki medycznej z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Również od wtorku, 26 października Centrum Medyczne SPZZOZ w Radzyminie udostępnia pacjentom z Covid-19 32 łóżka w tym 3 respiratorowe. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zapewnia z kolei 15 łóżek dla pacjentów z Covid-19.  Od piątku, 29 października więcej łóżek będzie w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu. Zapewni on 44 łóżka dla pacjentów z Covid-19, w tym 4 miejsca respiratorowe. Od 5 listopada Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie zapewni 19 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 2 miejsca respiratorowe.

Pomoc chorzy na COVID mogą też uzyskać w  Samodzielnym Publicznym Zakładzie Zdrowotnej w Siedlcach. Do 31 października placówka udostępnia 58 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 5 miejsc respiratorowych. Następnie od 1 listopada br. placówka zapewni 64 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2. Będzie w tym 5 łóżek respiratorowych, z dostępem do kardiomonitora, możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej, 6 łóżek intensywnej terapii.

Pacjenci onkologiczni  i psychiatryczni z COVID-em

18 października 30 łóżek dla pacjentów z Covid-19 leczonych psychiatrycznie uruchomił SPZOZ w Przasnyszu. Liczbę łóżek, w tym miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19 zwiększył Instytut Onkologii na oddziałach: chirurgii onkologicznej oraz intensywnej terapii przy ulicy Wawelskiej 15 w Warszawie (18 łóżek, w tym 3 miejsca respiratorowe). Baza łóżkowa została zwiększona w szpitalu powiatowym w Pułtusku (od 25 października br. – 22 łóżka, w tym 3 miejsca respiratorowe).

Pomoc pacjentom z COVID-19 zapewniają też szpitale, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

(źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki, mat. pras.)

 

Polecamy