poniedziałek, 18 października, 2021

61. przypadek wścieklizny na Mazowszu

Od początku roku w województwie mazowieckim stwierdzono już 61. przypadków wścieklizny.

Śmiertelna choroba zwierząt i ludzi zbiera swoje żniwo w województwie mazowieckim. 6 października Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził 61. przypadek wścieklizny. U lisa, w miejscowości Żanęcin w gminie Wiązowna, powiecie otwockim. Tylko we wrześniu potwierdzonych zostało 15. przypadków wścieklizny, od początku roku jest to już 61. przypadków.  Z czego zdecydowanie najczęściej chorują lisy – aż 56 przypadków. Pozostałych pięć to pojedyncze zakażenia zwierząt innych gatunków. Jenot – potwierdzony 28 maja, sarna – potwierdzona 4 czerwca, nietoperz – 21 czerwca, kot – 9 lipca, pies – 7 września.

Śmiertelność niemal stuprocentowa

Wścieklizna to niezwykle groźna choroba zakaźna układu nerwowego. W chwili wystąpienia objawów zawsze prowadzi do śmierci. Dlatego przede wszystkim trzeba bardzo uważać podczas spacerów w lesie. Unikać kontaktu z nieznanymi zwierzętami. W razie, gdy do takiego kontaktu doszło, trzeba zgłosić się do lekarza. Zastrzyk z surowicą pomoże uniknąć rozwinięcia choroby. Uważajmy na zwierzęta domowe. Psów nie puszczajmy luzem, prowadzajmy je na smyczy. Kotów nie wypuszczajmy z domów. Pamiętajmy też o szczepieniach. Psy obowiązkowo trzeba szczepić przeciwko wściekliźnie raz do roku. Nieszczepienie jest karalne. Z kolei w przypadku kotów szczepienie jest zalecane. Raz w roku szczepić powinniśmy koty wychodzące (takie, które wypuszczamy z domu). Raz na dwa lata niewychodzące (takie, których z domów nie wypuszczamy).

Zakaz wystaw i targów zwierząt

Na obszarze objętym epidemią  wojewoda wprowadził zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie można organizować polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki.  Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu,  pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Obszarem zagrożonym wścieklizną jest część Warszawy – m. in. w dzielnicy Wawer, Wesoła. Oprócz tego fragment powiatu mińskiego, całe powiaty garwoliński, kozienicki, otwocki, radomski, miasto  Radom. (mat. pras.)

Polecamy