poniedziałek, 18 października, 2021

Dzień Kultury Słowackiej na Ursynowie. Na parkingu przed Urzędem Dzielnicy

Słowacja to kraj nam bliski. Podobna kultura, bliskość geograficzna, nawet te same najwyższe góry, czyli Tatry. W sobotę, 9 października to Dzień Kultury Słowackiej na Ursynowie.

Kapustnica, czyli odpowiednik naszego kapuśniaku, Bryndzowe Haluśzki, czyli kluski z bryndzą (owczym białym serem), bryndzowe pirogi, czyli pierogi z bryndzą. Kuchnia slowacka jest u nas nieco mniej popularna niż węgierska i czeska. A ma wpływy z Czech, Ukrainy, Polski i Węgier, ale też sporo oryginalnych elementów.  Główne produkty, na których się opierała to pszenica, ziemniaki, mleko i produkty mleczne, mięso wieprzowe, kiszona kapusta i cebula. W mniejszym stopniu wołowina, drób, jagnięcina i mięso kozie, jaja.

W sobotę, 9 października od  11.00 z tradycyjną słowacką kuchnią, ale też kulturą możemy się zetknąć na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Dzień Kultury Słowackiej na Ursynowie – spotkanie z kulturą i kuchnią naszych południowych sąsiadów. Zaplanowano m.in. występ słowackiej gwiazdy, zespołu Hrdza. Jego członkowie pochodzą z miasta Preszów na wschodzie Słowacji i grają utwory autorskie Slavomíra Gibartiego inspirowane słowackim folklorem z elementami folku, rocka oraz word music. Na scenie zagra także Ján Berky-Mrenica z zespołem oraz Ján Jendrichovský i Przyjaciele.

(NTW, Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy