niedziela, 24 października, 2021

Mimo pandemii warszawskie biblioteki „dają radę”. Weekend pełen atrakcji

Z powodu pandemii mazowieckie biblioteki mocno ograniczyły aktywniść, ale mimo trudnych okoliczności zorganizowały szereg imprez. W sobotę, 9 września odbędzie się Noc Bibliotek. Atrakcji nie zabraknie w Warszawie.

Ze względu na pandemię mazowieckie biblioteki musiały ograniczyć aktywność, co przełożyło się na ich wyniki. W 2020 r. spadła licząc rok do roku zarówno liczba czytelników (o 18 proc.), jak i liczba wypożyczeń na jednego czytelnika (o 13 proc.). Mimo trudnych pandemicznych okoliczności biblioteki z województwa mazowieckiego starały się docierać do czytelników – zorganizowały w sumie niemal 11 tys. imprez dla prawie pół miliona uczestników” – informuje Urząd Statystyczny w Warszawie.

A już w sobotę, 9 września w całym kraju jest Noc Bibliotek. Uroczystą, ogólnopolską inaugurację akcji zaplanowano w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 7 z Oddziałem dla Dzieci – Biblioteka MDM, ul. Marszałkowska 55/73. W programie m.in.: koncert, warsztaty, spacer, tańce i śpiewy.

Nie brak imprez w wielu placówkach w mieście. O godzinie 16.00 w Sali Działań Twórczych Biblioteki przy ul. Kolegiackiej 3 rozpoczną się rodzinne warsztaty zero waste „Najpiękniejsza biblioteka świata”. „Pamiętacie swoją pierwszą wizytę w bibliotece? To uczucie, gdy wędrowaliście po raz pierwszy między wypełnionymi książkami półkami? Magiczny świat pełen tajemniczych i emocjonujących historii stanął nagle przed Wami otworem. Dostaliście klucze do królestwa literatury. Jak powinno ono wyglądać? Sięgamy do dziecięcych wspomnień i puszczamy wodze fantazji. Tworzymy wspaniałe, wywołujące ciekawość, intrygujące i zadziwiające kunsztem budowle, w których sercem jest literatura. Nie ma żadnych ograniczeń, budujemy bowiem bibliotekę marzeń, wyłaniającą się wprost ze snów najbardziej wymagających, a robimy to w duchu zero waste” – zachęcają bibliotekarze.

Z kolei w Sali Spotkań Biblioteki w Wilanowie przy ul. Kolegiackiej 3 rozpocznie się spektakl słowno-muzyczny „Kolory miłości”. „Oparty na polskiej poezji miłosnej, szmoncesach Konrada Toma, piosenkach Kabaretu Starszych Panów, utworach kabaretowych Jerzego Jurandota i piosenkach przedwojennego kina zabierze nas do świata związków. Będziemy mogli śledzić rozwijającą się między aktorami miłość, zakochanie, docieranie się w związku, sukcesy i problemy małżeńskie. Podróży po wspólnej drodze miłości towarzyszyć będą liczne emocje, odzwierciedlające się w każdej fazie związku. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Michał Szymkiewicz” – opisują organizatorzy.

(Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy