niedziela, 20 czerwca, 2021

Sochocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki. Nowe miasta na Mazowszu

W dobie koronawirusa wielu ekspertów radzi, by turystykę zagraniczną zamienić na krajową, a krajową na regionalną. Na Mazowszu nie brak bez wątpienia ciekawych miejsc. Co ciekawe, wkrótce (od 1 stycznia) trzy mazowieckie wsie zmienią swój status, staną się miastami.

fot. WIkipedia By Piotr Matyga – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5866645

 

Decyzja zapadła, choć załatwianie formalności nieco jeszcze potrwa. Wkrótce na mapie Polski w sześciu województwach pojawi się 10 nowych miast. Wśród nich trzy będą na Mazowszu: Sochocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki.

 

Niemal każdego 1 stycznia aktualizowana jest mapa polskich miast, bo kilka miejscowości zmienia swój status i przestają być wioskami. Nie inaczej będzie w najbliższy Nowy Rok. Do tego niby pozostało sporo czasu, ale właśnie teraz zapadają kluczowe decyzje.

Na niedawnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowano 13 aktów prawnych, a jedno z rozporządzeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczyło nadania niektórym miejscowościom statusu miast. Opinia była pozytywna, następny krok należy do urzędników różnego szczebla, a 1 stycznia projekt wejdzie w życie.

Trudno się spodziewać, aby doszło do istotnych zmian, więc już teraz można być pewnym, że 10 wiosek z różnych regionów kraju stanie się miastami. To Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin, Wiskitki i Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie), Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie).

W Sochocinie – leżący w powiecie płońskim, na północ od Warszawy (nieco ponad 70 kilometrów) – żyje około 2 tysięcy osób, które mogą się już czuć „miastowymi. To miejscowość z bardzo długą historią, bo pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z XIV wieku. Wówczas książę mazowiecki Janusz I Starszy nadał prawa miejskie. Sochocin posiadał je przez niemal pół tysiąclecia, został ich pozbawiony przez władze carskie w 1870 roku. Wcześniej należał do województwa ciechanowskiego.

 

Wiskitki (powiat żyrardowski, 55 kilometrów na zachód od Warszawy) są jeszcze starsze, bo wspomina się o nich już w 1221 roku. Najpierw były osadą, a ze względu na otaczającą ją puszczę na polowaniach tam organizowanych bywali królowie Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt August. Pod koniec XVI wieku król Zygmunt III Waza nadał prawa miejskie, które odebrał carski zaborca (w tym samym czasie co Sochocinowi). Do czasu reformy samorządowej Wiskitki leżały na terenie województwa skierniewickiego. Dzisiaj żyje w nich niespełna półtora tysiąca osób.

 

Najdalej od Warszawy (ponad 130 kilometrów na południe) położony jest Solec nad Wisłą (dawniej należący do województwa radomskiego). Podobnie jak Wiskitki i Sochocin był już miastem, ale i jemu pod koniec XIX wieku odebrano prawa miejskie. Spośród trzech wsi na Mazowszu, które wkrótce staną się miastem jest najmniejszy – mieszka zaledwie niespełna tysiąca osób. Urokliwie położony u ujścia rzeczki Krępianki do Wisły.

ŁCz

Polecamy