sobota, 20 kwietnia, 2024

17-go lutego Dzień Kota. Czemu Mruczki są ważne?

Plagi szczurów i innych gryzoni, które dały się we znaki mieszkańcom kilku stołecznych dzielnic pokazują dobitnie, jak ważną rolę w miejskim ekosystemie pełnią pospolite „Mruczki”. 

fot. ODH

Rzeczą charakterystyczną jest fakt, że największy problem z nieproszonymi gośćmi mają mieszkańcy tych osiedli, na których postanowiono wyeliminować koty. Zabijano piwniczne okna, nie dawano zwierzakom dostępu do klatek schodowych. W efekcie owszem – populacja kotów się zmniejszyła. Jednocześnie pojawiła się całkiem spora populacja szczurów i innych gryzoni. Tymczasem to koty działają na gryzonie odstraszająco i są doskonałą formą naturalnego zapobiegania rozmaitym plagom. Oczywiście o koty trzeba dbać, by ich przyrost nie był niekontrolowany. Stąd sterylizacje wolnożyjących zwierzaków. Warto też jednak zostawiać – szczególnie zimą – otwarte piwniczne okna dla stołecznych „Mruczków” , stawiać budki, w których mogą się schronić. Żywieniem kotów zajmują się wyspecjalizowane w tym fundacje. 

W najbliższy poniedziałek  17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Z tej okazji Wydawnictwo EMG wraz z zaprzyjaźnionymi księgarniami, galeriami i sklepami plastycznymi po raz szósty zaprasza do udziału w akcji „Dzień kota w księgarniach” w całej Polsce. Przygotują one ekspozycje „kocich” wydawnictw. W Warszawie będą to: Reset przy ul. Dąbrowskiego 36; Księgarnia Autorska Złote Tarasy przy ul. Złotej 59; Moda na Czytanie przy ul. Brackiej 25 – podał Warszawski Serwis Prasowy. 

(NTW, Warszawski Serwis Prasowy) 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img