sobota, 27 kwietnia, 2024

Wielki Piątek. Śmierć Jezusa na Krzyżu. Dzień bez mszy świętej w kościele

W Wielki Piątek chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W piątek, o godzinie 15.00 Jezus skonał, wisząc na krzyżu. Powieszenie na nim było jednym z najokrutniejszych rodzajów zadawania śmierci.

Zabicie Jezusa poprzedziła zdrada – Judasz, jeden z dwunastu apostołów sprzedał Zbawiciela za trzydzieści srebrników. Po wieczerzy, na której Jezus ustanowił sakramenty kapłaństa i eucharystii, modlił się w ogrójcu. „Jeśli jest to możliwe, niech mnie ominie ten kielich, ale dziej się Wola Twoja” – mówił Syn Boży.

Niedługo potem pojmali go słudzy arcykapłana. Jezus trafiał do Annasza, Kajfasza, w końcu przed oblicze namiestnika Judei Poncjusza Piłata. Piłat zorientował się, że ma do czynienia z niewinnym człowiekiem. Jednak nie miał wystarczająco dużo odwagi, by Go uwolnić. Dał wybór – tłum mógł uwolnić Jezusa, albo mordercę Barabasza. Zdecydował, że wolny ma być przestępca. W końcu Piłat umył ręce i symbolicznie zdystansował się od sprawy. W istocie wydał Jezusa na śmierć na krzyżu. Zbawiciela rzymscy żołnierze brutalnie wychłostali. Potem Chrystus przeszedł drogę na Golgotę, gdzie Go ukrzyżowali. Pod krzyżem stała jedynie Maryja i Jan. Pozostali uczniowie ukrywali się ze strachu. Przed śmiercią Jezus wydał okrzyk „Boże, mój, Boże, czemuś mnie opuścił” i chwilę potem zmarł. Został złożony do grobu, który wg religii chrześcijańskiej trzy dni potem był pusty. Wiara w zmartwychwstanie jest podstawą religii chrześcijańskiej.

Dzień bez mszy świętej

W Kościele katolickim w Wielki Piątek nie ma mszy świętych. Są nabożeństwa drogi krzyżowej, wieczorem bądź późnym popołudniem jest Liturgia Męki Pańskiej. Wiernych tego dnia obowiązuje post ścisły. To znaczy można zjeść tylko trzy posiłki, z czego jeden do syta. W tym roku w Kościele katolickim Wielki Piątek przypada 29 marca.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img