poniedziałek, 18 października, 2021

Zadzwonił do niej telefon. Oszust podał się za pracownika banku i próbował przejąć kontrolę nad kontem

Do mieszkanki Piaseczna zadzwonił mężczyzna, który podał się za pracownika banku. Chciał wymusić aplikacji, pomagającej przejąć kontrolę nad pulpitem. 26-latka nie dała się nabrać.

Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, 26- letnia mieszkanka Piaseczna odbyła rozmowę z oszustem. Mężczyzna przedstawił się jako pracownik banku, zaniepokojony jak słychać na nagraniu wykrytą przez bank podejrzaną transakcją na jej koncie. By jej „zapobiec” i jak twierdzi zgodnie z regulaminem banku instruuje klientkę i przekonuje, że połączy ją z działem technicznym. Jednak by to zrobić, przekazuje jej nazwę aplikacji, którą koniecznie musi teraz zainstalować. Okazuje się, że jest to znana darmowa aplikacja tzw. zdalnego pulpitu. Niestety coraz częściej, wykorzystują ją oszuści bankowi.

Jak przypomina policja, gdy zainstalujemy taką aplikację wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Otrzymuje on także pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Kradzione są dostępne tam środki finansowe, mogą również z naszego konta zostać zaciągnięte kredyty.

W tym przypadku mieszkanka Piaseczna nie dała się oszukać i sama ostrzega dziś innych przed oszustami wymuszającymi instalację aplikacji tzw. zdalnego pulpitu.

Policjanci przypominają, by w podobnej sytuacji natychmiast się rozłączyć i osobiście skontaktować się ze swoim bankiem! Policja zamieściła na stronie nagranie rozmowy z oszustem.

(źródło: policja)

Polecamy