czwartek, 23 września, 2021

Rada Warszawy zdecydowała. Rafał Trzaskowski z absolutorium

Rafał Trzaskowski uzyskał w czwartek, 24 czerwca, absolutorium Rady Warszawy za rok 2020. „Za” głosowało 40 radnych, „przeciw” głosowało 17, wstrzymało się 2.  

Podczas sesji prezydent Warszawy przedstawił raport za ubiegły rok. W podsumowaniu skupiał się głównie na problemach stołecznego samorządu w związku z wyzwaniem, jakim była pandemia COVID-19. Jak podkreślił, udało się błyskawicznie przestawić pracę miasta na tryb awaryjny. Podsumował też ubiegły rok. Na koniec roku 2020 dochody miasta wyniosły 18 mld 557 mln, a wydatki 20 mld 226 mln. W wyniku epidemicznych ograniczeń zmniejszyły się m.in. wpływy miasta ze sprzedaży biletów Warszawskiego Transportu Publicznego (o 36,4 proc.), opłat parkingowych (39,3 proc.), podatku od czynności cywilnoprawnych (4,6 proc.) oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (4,8 proc.). Na same działania związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii Warszawa przeznaczyła 144,9 mln zł. Jak podkreślił Rafał Trzaskowski, stolica podjęła liczne działania na rzecz ochrony przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami działalności obniżając m.in. stawki za dzierżawę i wynajem miejskich nieruchomości. To przełożyło się na wpływy w budżecie: dochody z najmu nieruchomości były niższe o blisko 25 proc., z najmu lokali użytkowych o ponad 25 proc., a z dzierżawy gruntów o ponad 14 proc. w stosunku do wielkości planowanych przed pandemią. W 2020 r. w Warszawie podatki za rok 2019 zapłaciło 1 mln 430 tys. osób, tj. o 51 tys. więcej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. To największy roczny przyrost nowych podatników. Mimo ich większej liczby, do budżetu miasta wpłynęło mniej pieniędzy. Łącznie było to 6,1 mld zł, czyli o 168 mln zł mniej niż rok wcześniej. Rafał Trzawkoski krytykował też politykę rządu ograniczającą wpływy do samorządu. Opozycja krytykuje z kolei Trzaskowskiego za skupianie sie na polityce krajowej, zamiast warszawskiej (prezydent stolicy walczył z Andrzejem Dudą w wyborach prezydenckich), za promowanie Campusu Polska, który ma być nowym projektem politycznym. Środowiska konserwatywne ostro krytykują Trzaskowskiego za lewicową agendę, zaś  w Warszawie wypomina sie mu politykę zwężania ulic oraz wpadki, jak choćby następującą rok po roku awarię oczyszczalni Czajka.

(UM Warszawa, NTW)

fot. Wikipedia By European People's Party – EPP Summit, Zagreb, 20 November 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91072006

Polecamy