czwartek, 29 lipca, 2021

Młoda pustułka odratowana na Ursynowie

Młoda, osłabiona pustułka została uratowana dzięki czujności mieszkańca Ursynowa. Ptak został odłowiony przez Eko Patrol Straży Miejskiej. Jak podaje Straż Miejska ptak w Ptasim Azylu stołecznego Ogrodu Zoologicznego nabierze sił i po wyzdrowieniu zostanie wypuszczony do swojego naturalnego środowiska.

fot. Straż Miejska

Mieszkaniec Ursynowa przez okno zobaczył ptaka przypominającego wyglądem sokoła. Wyglądał on na rannego. Mieszkaniec wezwał Eko Patrol Straży Miejskiej. Funkcjonariusze po przyjeździe ustalili, że to pustułka – drapieżny  ptak z rodziny sokołowatych. Leżący na gzymsie ptak został bezpiecznie odłowiony. Trafił do Ptasiego Azylu w warszawskim ZOO. Na szczęście okazało się, że młody osobnik nie jest ranny, ale mocno osłabiony. W Ptasim Azylu nabrać ma sił, po wyzdrowieniu trafić ma do swojego naturalnego środowiska – podaje Straż Miejska.

Pustułka zwyczajna to drapieżny, średniej wielkości ptak z rodziny sokołowatych. Żyje głównie w Tatrach, choć spotykany jest nielicznie w całej Polsce. Najrzadziej można go spotkać w północno-wschodnich rejonach kraju. Jak przypomina Straż Miejska niegdyś był w Polsce ptakiem średnio licznym,  od lat 60. XX wieku liczebność pustułek spada. Jak wynika z przytaczanych przez strażników danych z 2006 roku,  w Polsce żyło około 2 tysięcy par tych ptaków. W Europie było to 200 tysięcy par.

(źródło: Straż Miejska)

Polecamy