czwartek, 9 maja, 2024

Dobre, Gielniów i Głowaczów. Kolejne wsie, które zostały miastami

Dobre w powiecie mińskim było tym miastem, które nie straciło praw miejskich za Powstanie Styczniowe. Władze carskie zdegradowały miejscowość wcześniej – za udział w Postaniu Listopadowym. Za pomoc powstańcom styczniowym miastami przestały być Gielniów i Głowaczów. Wszystkie trzy miejscowości znalazły się wśród jedenastu, którym przywrócono prawa miejskie.

1 stycznia miastami zostało 11 wsi z Mazowsza. Wszystkie były w przeszłości miastami, prawa miejskie utraciły po patriotycznych zrywach, decyzją władz carskich. Większość po Powstaniu Styczniowym. Dobre straciło prawa dwie dekady wcześniej, po Powstaniu Listopadowym.

Dobre. Król Zygmunt miastem uczynił, car je zdegradował

Miejscowość Dobre mieści się w gminie Dobre, w powiecie mińskim. Ma bardzo bogatą historię. W XVI wieku konkretnie w roku 1530, król Zygmunt I Stary nadał osadzie prawa miejskie. Miasto było ważnym punktem na szlaku handlowym pomiędzy Wrocławiem a Wilnem. Było sceną jednej z najważniejszych bitew Powstania Listopadowego – 17 lutego 1831 roku, w pobliżu Dobrego, we wsi Makowiec Duży oddziały generała Jana Skrzyneckiego stoczyły bitwę z Rosjanami. W odwecie za udział w Powstaniu władze carskie odebrały miejscowości prawa miejskie w 1852 roku.

Gielniów. Miasto polskiego błogosławionego

Jeszcze starszym miastem był Gielniów. Prawa miejskie zyskał w 1455 roku. Miejscowość najbardziej znana jest z osoby patrona, czyli błogosławionego Ładysława (Władysława). Późniejszy błogosławiony urodził się w 1440 roku w Gielniowie. Był średniowiecznym poetą i pieśniarzem, wstąpił do zakonu franciszkanów. Jako jeden z pierwszych wprowadził język polski do nabożeństw. Władysław z Gielniowa zmarł w 1505 roku. Jego rodzinne miasto słynęło przez lata z produkcji piwa i kamieniarstwa. Za pomoc Powstaniu Styczniowemu prawa miejskie stracił w roku 1870.

Głowaczów. Prawa od książąt mazowieckich

W tym samym roku prawa miejskie uzyskał Głowaczów. Miejscowość znajduje się w gminie Głowaczów, w powiecie kozienickim. Prawa miejskie miejscowość uzyskała już w XV wieku – w roku 1445. Przyznał je książę mazowiecki Bolesław. Prawa miejskie utracił po Powstaniu Styczniowym, w 1869 roku. Jak przypomniało ostatnio biuro prasowe Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, dziś Głowaczów ma szereg atrakcji przyrodniczych. To siedlisko bociana czarnego w Grądach, licząca 346 drzew aleja lipowa na trasie z Brzózy do Sewerynowa. Obszar Gminy Głowaczów należy do systemu szlaków turystycznych PTTK. Prowadzą one do Pomnika Mauzoleum w Studziankach Pancernych. W okolicy są pomniki walki oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Chodkowie, pomniki w Brzózie, Lipie i Głowaczowie postawione w hołdzie żołnierzom poległym w II wojnie światowej oraz XIX wieczny, zabytkowy kościół w Brzózie – informuje Urząd Wojewódzki.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img