poniedziałek, 20 maja, 2024

Pierwsze mistrzostwa Europy, o których wiedziano, że są mistrzostwami

Nie Puchar Europy Narodów, ale oficjalnie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Eliminacje tym razem w grupach. I turniej czterech drużyn na włoskiej ziemi. Trzecie mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Italia 1968.

Kwalifikacje tym razem nie były rozgrywane w systemie pucharowym. 31 drużyn podzielono na 8 grup. 7 czterodrużynowych i jedną trzydrużynową.

Ośmiu zwycięzców grup stworzyło cztery pary ćwierćfinałowe, które w dwumeczach wyłoniły czwórkę finalistów. Hitem był pojedynek mistrzów Świata Anglików i obrońców tytułu Hiszpanów. Synowie Albionu wygrali w dwumeczu 3:1 (1:0 i 2:1). Drugą parę tworzyły zespoły Bułgarii i Włoch. Pierwszy pojedynek w Sofii wygrali Bułgarzy 3:2. Rewanż w Neapolu wygrali Włosi 2:0 i to oni awansowali do najlepszej czwórki, wygrywając dwumecz 4:3 (2:3 i 2:0). W trzecim dwumeczu Jugosławia pokonała Francję aż 6:1 (1:1 i 5:1). Ostatnią parę tworzyły ekipy Węgier i ZSRR. Po pierwszym meczu zdawało się pewne, że w finałach wystąpią Węgrzy, którzy ograli sowietów 2:0. Rewanż to jednak wysoka wygrana ZSRR 3:0 i awans na turniej. Rola gospodarzy przypadła Włochom, którzy w półfinale, 5 czerwca 1968 roku zremisowali bezbramkowo z ZSRR. Finalistę wyłoniło… losowanie. Prawo do gry o złoto przypadło Italii.

Włoski triumf na raty

W drugim półfinale, rozgrywanym tego samego dnia również przez długi czas zanosiło się na remis. W 86 minucie jugosłowiański skrzydłowy Dragan Dżajić W efekcie to Plavi awansowali do wielkiego finału. 8 czerwca w meczu o 3 miejsce Anglicy pokonali ZSRR 2:0 po golach sir Bobby Charltona i Geffa Hursta. Tego samego dnia w wielkim finale zmierzyli się Włosi z Jugosłowianami. W 39 minucie Dżajić dał Jugosłowianom prowadzenie, wynik taki utrzymał się do przerwy. W 80 minucie Domenghini wyrównał, doprowadzając do dogrywki, która jednak nie przyniosła rezultatu. Wtedy nie było rzutów karnych, mecz trzeba było powtórzyć. Dwa dni później Włosi pokonali już Jugosłowian 2:0. Obie bramki już w pierwszej połowie zdobyli Luigi Riva w 11 minucie oraz Pietro Anastasi w 33. Włosi zdobyli swoje pierwsze mistrzostwo Europy. Na kolejne poczekali aż 53 lata. Wygrali mistrzostwa Europy 2020 roku (z uwagi na pandemię rozegrane w roku 2021).