czwartek, 16 maja, 2024

Rok się kończy, rok nadchodzi. „Nowy Telegraf Warszawski”, wydanie specjalne

Co zrobić z pustostanami na Pradze i Grochowie? Co czeka mieszkańców po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, o co w niej chodzi? Kto wygra wyścig po władzę w stolicy, który będzie przygrywką do wyborów w Polsce? Sprawa Mirosława Ciełuszeckiego, niszczonego przez 21 lat, ponad politycznymi podziałami. Kraj po wyborach i świat, który stał się beczką prochu. Wreszcie szalony rok Legii Warszawa i co nas czeka w przyszłym roku. Koszmarne 12 miesięcy reprezentacji Polski, obniżka formy Roberta Lewandowskiego. Półmetek sezonu warszawskich drużyn w niższych ligach. O tym wszystkim w najnowszym, specjalnym wydaniu gazety „Nowy Telegraf Warszawski”.

Specjalny, grudniowo-styczniowy numer gazety „Nowy Telegraf Warszawski” jest kolportowany na ulicach Warszawy, przede wszystkim na Pradze i Pradze-Południe. W gazecie siłą rzeczy tematem nr jeden jest trwający (praktycznie nawet do 2 lutego) czas Bożego Narodzenia oraz podsumowania i prognozy na przyszły rok. O Bożym Narodzeniu i tradycji wywiad ze znanym księdzem, Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Tematem numeru jest opisywana przez nas od lat sprawa Mirosława Ciełuszeckiego. Przedsiębiorcy, który przez 21 lat był oskarżony w kuriozalnym procesie. Przesiedział 8 miesięcy za kratami, po latach go uniewinnili. Co ciekawe – niszczenie miało charakter planowy, ale ponad podziałami. Bo odpowiedzialne są za nie sądy III RP i prokuratura. I spośród prokuratorów występujących w sprawie część występowała w protestach przeciw reformie sądów, a część awansowała już za dobrej zmiany. To pokazuje, że wymiar sprawiedliwości wymagał gruntownej reformy, ale nie takiej, jak zrobił ją rząd PiS-u. Sprawa przedsiębiorcy na razie się nie kończy.

OPINIE

„Boże Narodzenie to nie bałwan z reniferem”

Różne wymiary niesprawiedliwości

W kontekście globalnym. Słowo o polskiej racji stanu (KOMENTARZ)

TEMAT NUMERU

Uniewinniony, choć nie do końca. „Nie mamy Pana komputera i co nam pan zrobi”

Sprawa Ciełuszeckiego. 21 lat systemowego dręczenia

Dlaczego w nich uderzyli? Czym narazili się Karp z Ciełuszeckim (KOMENTARZ)

 

PRAGA I PRAGA-POŁUDNIE

Pustostanów na Pradze-Południe jest naprawdę wiele. Gdyby miasto chciało je sprzedać, podniósłby się krzyk, że powinny być komunalne. Jednak lokatorów komunalnych nie stać na utrzymanie często dużych, ogrzewanych na prąd lokali. A znów dla sąsiadów puste mieszkania, bez ogrzewania, także stanowią problem. A może po prostu należy na drodze ustawowej utworzyć fundusz. Sprzedać pustostany na rynku, ale pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na nowe lokale komunalne? Rzecz do dyskusji. Mijający rok przyniósł ogromną poprawę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach w stolicy. Wypadków śmiertelnych było znacznie mniej, a różnice w statystykach w porównaniu z tymi sprzed 30 lat, są wręcz porażające. Na ulicach Pragi-Południe doszło jednak w ostatnim roku do kilku koszmarnych wypadków.

Pustostany grozy. Czas na zmiany

Makabryczne wypadki na Pradze-Południe w 2023 roku. Śmierć pasażera, kierowcy, pieszego

Najstarszy budynek Grochowa zabytkiem

Gocław (jednak) z tramwajem i metrem?

WARSZAWA

Ledwie skończyła się jedna bardzo brutalna kampania do Sejmu i Senatu, a już rusza kolejna. W styczniu na serio rozpocznie się wyścig o urząd prezydenta stolicy. Niekwestionowanym faworytem jest obecny prezydent, Rafał Trzaskowski. Już zapowiedział start. Rywalem z PiS ma być wg kuluarowych zapowiedzi Tobiasz Bocheński, do niedawna wojewoda mazowiecki.

W styczniu wyruszy wyścig o stolicę. Kto faworytem?

Przyszły rok z fundamentalną zmianą. Starym dieslem już nie pojedziesz

Przyszły rok z fundamentalną zmianą. Starym dieslem już nie pojedziesz

MAZOWSZE

Bocheński nie ma większych szans, ale start ma służyć uzyskaniu dobrego wyniku (np. doprowadzenie do drugiej tury) i wypromowanie się przed wyborami prezydenta RP, w których zmierzy się najpewniej także z Trzaskowskim. Dla prezydenta Warszawy wybory w stolicy byłyby więc także istotnym testem.

Odszedł wojewoda, przyszedł wojewoda. Bocheńskiego w PiS typują na „nowego Dudę”?

KRAJ

13 grudnia premierem został Donald Tusk. Zmiana władzy nastąpiła po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku. Pierwsze miejsce zajęło w nich Prawo i Sprawiedliwość, ale nie uzyskało większości w Sejmie. Nie było też w stanie stworzyć koalicji. W efekcie władzę uzyskał sojusz Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. A same wybory rozpoczęły maraton – wiosną wybierzemy włodarzy miast i gmin, radnych gmin, dzielnic, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich. Trochę później eurodeputowanych. A w roku kolejnym – prezydenta RP.

Wybory prezydenckie. To one kształtują Polskę

Rok dużej zmiany, początkiem maratonu. Rząd na gwiazdkę, a kampania z Nowym Rokiem

ŚWIAT

Na świecie coraz niebezpieczniej, teoria o końcu historii jest dziś uznawana za jedną z bardziej nietrafionych, brzmi jak ponury żart. Atak Rosji na Ukrainę, możliwa inwazja Chin na Tajwan, wreszcie wojna na Bliskim Wschodzie. Świat jest beczką prochu. Czy jednak wojny w innych rejonach odwrócą uwagę USA od naszej części świata, czy przeciwnie, uczynią z Polski państwo frontowe z większym wsparciem Waszyngtonu? Wojną za wschodnią granicą Polacy są zmęczeni, a relacje z Ukrainą dalekie są od ideału. Z drugiej strony upadek Kijowa sprawiłby, że na naszym terenie zamiast setek tysięcy pojawiłyby się miliony uchodźców. A kraj znalazłby się też w bezpośrednim zagrożeniu ze strony Rosji. Wreszcie Unia Europejska. Trwa debata o jej przyszłości, którą strony toczą z delikatnością cepa. W rzeczywistości propozycje centralizacji są szkodliwe, ale na szczęście mało realne. Debaty o przyszłości toczone jednak będą. I pytanie, co dalej.

Świat powoli stał się beczką prochu

Federacja nie zawsze zła. Ważne jaka

Jak padnie Ukraina, Rosja ruszy na nas

Dalekie konflikty mają wpływ na Polskę Polska z ramienia USA strażnikiem regionu?

SPORT

Jak zawsze oderwaniem od polityki jest sport. Dużo radości w Europie dała w tym sezonie Legia. W lidze było z tym różnie. Polonia walczyć będzie o utrzymanie na zapleczu Ekstraklasy, w niższych ligach drużyny ze stolicy radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Fatalny mijający rok był dla reprezentacji Polski i osobiście dla Roberta Lewandowskiego. Nastąpił chwilowy spadek formy czy stała obniżka, spowodowana peselem? W numerze piszemy też o historii piłkarskich mistrzostw Europy.

LEGIA NA PÓŁMETKU. Marzenia i cele po wielkim rodeo

Lewy jak nie on. Fatalny rok snajpera

Prosto z plaży po złoty medal! Mistrzostwa Europy 1960 – 2024

Kiedyś nawet awans był nieosiągalny. Polacy i mistrzostwa Europy

Stylu nie poprawili, wyniki pogorszyli. Rok blamażu, śmiechu i łez

Zapis katastrofy. A jeszcze wczoraj stawiali się Francji

Koniec roku Czarnych Koszul. Widmo spadku zamiast Ekstraklasy

Rezerwy Legii do II Ligi, jak radził sobie Drukarz, jak Hutnik? Stołeczne zespoły w niższych klasach

Koszykarska elita, szczypiorniakowy zjazd

Fenomenalna seria Projektu

 

NOWY TELEGRAF WARSZAWSKI GRUDZIEŃ 2023/STYCZEŃ 2024

Nowy Telegraf Warszawski, nr specjalny grudzień 2023/styczeń 2024

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img