czwartek, 9 maja, 2024

Maroko pogrążyło Portugalię. Łzy Cristiano Ronaldo

Sensacja w ćwierćfinale Mistrzostw Świata. Maroko wygrało z Portugalią 1:0 i jest pierwszym w historii afrykańskim zespołem w półfinale mistrzostw Świata.

Faworytem byli Portugalczycy. Drużyna Fernando Santosa wygrała grupę z Koreą Południową, Urugwajem i Ghaną. W 1/8 finału zdeklasowała Szwajcarię aż 6:1. Z kolei Maroko także zwyciężyło w swojej grupie i to z dwoma medalistami poprzedniego mundialu – wicemistrzem Świata Chorwacją i trzecim zespołem Belgią, a także z Kanadą. Marokańczycy zremisowali bezbramkowo z Chorwatami, pokonali Belgów 2:0 i Kanadyjczyków 2:1. W drugiej rundzie sensacyjnie wyeliminowali Hiszpanów – 0:0 w meczu i dogrywce, 3:0 w rzutach karnych. Półfinał zaczął się od przewagi Portugalczyków, ale tylko pod względem posiadania piłki. Bo zdecydowanie bardziej klarowne sytuacje stwarzał zespół z Afryki. W 44 minucie . Yahya Attiat-Allah dośrodkował w pole karne. Diogo Costa, golkiper Portugalczyków interweniował bardzo niepewnie, do piłki doskoczył Youssef En-Nesyri i trafił do siatki. Na przerwę Marokańczycy zeszli prowadząc 1:0.

W drugiej połowie selekcjoner Portugalczyków Fernando Santos dokonał kilku zmian, wpuścił między innymi legendarnego Cristiano Ronaldo. Jednak Portugalczycy razili brakiem skuteczności. A Marokańczycy co jakiś czas wyprowadzali groźne kontry. W końcówce Joao Felix huknął z dystansu, ale kapitalnie obronił Bounou. W doliczonym czasie piłkę głową obok bramki skierował Pepe. Ostatecznie Maroko wygrało 1:0. Jest pierwszym w historii afrykańskim zespołem w półfinale MŚ. Portugalia żegna się z turniejem. Po spotkaniu uderzający był obrazek płaczącego Cristiano Ronaldo.

Maroko – Portugalia 1:0 (1:0)