poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Bez kontrowersji się nie obyło. Francja eliminuje Anglię

Francja pokonała Anglię 2:1 i zagra w półfinale Mistrzostw Świata. Oba zespoły stworzyły genialne widowisko. Niestety, brazylijski sędzia był antybohaterem spotkania. Nie zagwizdał ewidentnego faulu na granicy pola karnego, uznał też kontrowersyjną bramkę dla Trójkolorowych. Synowie Albionu mogli wyrównać. Ale rzutu karnego nie wykorzystał ich kapitan, Harry Kane.

Spotkanie obrońcy tytułu, reprezentacji Trójkolorowych oraz wicemistrzów Europy, drużyny Anglii, było największym hitem ćwierćfinałów. I mecz nie zawiódł, choć nie dojechał arbiter, Wilton Sampaio. W 17 minucie na połowie Francuzów Dayot Upomecano sfaulował Bukayo Sakę. Sędzie nie odgwizdał przewinienia, Trójkolorowi wyprowadzili kontrę a Aurélien Tchouaméni strzelił bramkę dla mistrzów Świata. Sędzia gola uznał, choć powtórki wyraźnie pokazywały, że akcji być nie powinno. W 25 minucie znów faulował Upomecano. Tym razem w polu karnym padł Harry Kane. Faul był ewidentny, jedyne co jest niejasne to to, czy miał miejsce tuż przed, czy tuż za linią pola karnego. Sędzie nie gwizdnął. Do przerwy Trójkolorowi prowadzili 1:0. Po zmianie stron lekką przewagę uzyskali Synowie Albionu. W 52 minucie Tchouameni sfaulował w polu karnym Sakę. Tym razem nie było wątpliwości. A Harry Kane pewnie wykonał jedenastkę. W 78 minucie błąd angielskiej defensywy wykorzystał Olivier Giroud, strzelając na 2:1. Francuzi zaczęli rosnąć, powoli usyskiwali przewagę i wtedy po kontrze Synów Albionu sędzia znów podyktował rzut karny dla Anglii. Do piłki podszedł Harry Kane i… huknął w trybuny. W samej końcówce Marcur Rashford wykonywał rzut wolny, ale minimalnie przestrzelił. Francja wygrała 2:1 i w półfinale zagra z Marokiem.

Anglia – Francja 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Aurelien Tchouameni 17’

1:1 Harry Kane 54’ (karny)

1:2 Olivier Giroud 78’

Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, John Stones (90’+8’ Jack Grealish), Harry Maguire, Luke Shaw – Jordan Henderson (79’ Mason Mount), Declan Rice, Jude Bellingham – Bukayo Saka (79’ Raheem Sterling), Harry Kane, Phil Foden (85’ Marcus Rashford)

Francja: Hugo Lloris – Jules Kounde, Raphael Varane, Dayot Upamecano, Theo Hernandez – Aurelien Tchouameni, Antoine Griezmann, Adrien Rabiot – Ousmane Dembele (79’ Kingsley Coman), Olivier Giroud, Kylian Mbappe