wtorek, 5 marca, 2024

Warszawa przed starciem z chorobą. Jak się chronić?

Cennik, według którego za badanie, czy ma się koronawirusa trzeba zapłacić 500 złotych, wywołał powszechne oburzenie. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie dotyczy to ludzi z podejrzeniem choroby. Główny Inspektor Sanitarny zamieszcza poradnik – jak się chronić przed chorobą i jak myć ręce. A miasto Warszawa przygotowuje się do epidemii.

fot. GIS mat. pras.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Wprawdzie najwięcej ofiar śmiertelnych jest wśród ludzi starszych po 80. Roku życia, a nawet w tej grupie śmiertelność nie przekracza 20 proc., a w innych grupach jest znacznie mniejsza, choroba wywołała panikę. W sieci pojawił się cennik usług medycznych w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Za zbadanie obecności koronawirusa należy zapłacić 500 złotych. Wywołało to oburzenie internautów. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że płacić mają pacjenci, którzy przyszli przebadać się profilaktycznie, a nie o osoby z podejrzeniem choroby.

Coraz więcej osób w Polsce poddanych jest kwarantannie. Główny Inspektor Sanitarny zamieścił informacje jak zapobiegać wirusowi i co zrobić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy chorzy. Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Należy unikać dużych skupisk ludzkich, przestrzegać zasad higieny. Myć ręce przez przynajmniej 20 sekund (według inatrukcji). W razie gdy wystąpią objawy – katar, kaszel, duszności, gorączka – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jak niedawno podał sekretarz miasta Marcin Wojdat, w stolicy izolacji pddanych może być 160 osób, a kwarantannie 79  osób – tak warszawskie podmioty medyczne są przygotowane do zagrożenia epidemią koronawirusa. Informacja urzędnika była odpowiedzią na interpelację radnych Anny Auksel-Sekutowicz i Sławomira Potapowicza. „W podmiotach leczniczych na terenie m.st. Warszawy, można poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób” napisał sekretarz miasta Marcin Wojdat. „:Nie wskazano na obszarze m.st. Warszawy obiektów użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kwarantanny” – dodał. „W razie konieczności zwiększenia potrzeb lokalizacyjnych, zadysponowane zostaną miejsca wyznaczone do tego celu w sąsiednich powiatach” – podsumował sekretarz miasta. (az).

placówka medyczna fot. Freeimages.com zdj. ilustr.

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img