Minister w rządzie Ewy Kopacz, ostatnio wiceprezydent Bydgoszczy. Oto nowa sekretarz Warszawy

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Była wicewojewodą radomskim, prezesem Polskich Kolei Państwowych, ministrem infrastruktury. Maria Wasiak została nowym sekretarzem miasta Warszawa – ogłosił w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Nowa sekretarz zastąpi Włodzimierza Karpińskiego, oskarżonego o udział w aferze korupcyjnej. CBA zatrzymało urzędnika w lutym, a na początku kwietnia złożył on dymisję. Miasto rozpisało konkurs na stanowisko sekretarza. W środę prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, że konkurs wygrała Maria Wasiak. Podczas konferencji prasowej związanej z przebudową ulicy Chmielnej Rafał Trzaskowski wychwalał nową sekretarza. Mówił, że niewielu zna ludzi o takich kompetencjacch. Współpracował z Marią Wasiak zarówno w rządzie jak i Unii Miast Polskich.

Kim jest nowa sekretarz miasta

Maria Wasiak urodziła się 6 lipca 1960 roku w Radomiu. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Była asesorem sądowym oraz radcą prawnym. W roku 1998 została wicewojewodą radomskim – ostatnim, w historii tego województwa (od stycznia 1999 stało się częścią województwa mazowieckiego). Działała w Unii Wolności, w rządzie Jerzego Buzka pełniła funkcję dyrektora gabinetu ministra transportu Tadeusza Syryjczyka z UW. Po upadku rządu AWS – UW pracowała w PKP, m.in. stała na czele spółki PKP Przewozy Regionalne. W latach 2010 – 2012 pełniła obowiązki a następnie została prezesem PKP. Wieloletnia wiceprzewodnicząca Wspólnoty Kolei Europejskich i Zarządców Infrastruktury Kolejowej w Brukseli, należała do Rady Wykonawczej Międzynarodowego Związku Kolei w Paryżu i konferencji dyrektorów generalnych kolei Organizacji Współpracy Kolei w Warszawie. 22 września 2014 premier Ewa Kopacza powołała Marię Wasiak na stanowisko ministra infrastruktury. Z rządu odeszła 16 listopada 2015 roku, po przejęciu władzy przez PiS. Od kwietnia 2016 roku była wiceprezydentem Bydgoszczy.

Wymuszona zmiana

Z Rafałem Trzaskowskim współpracowała w rządzie. Prezydent stolicy był ministrem cyfryzacji oraz wiceszefem MSZ. Maria Wasiak ministrem infrastruktury. Jako wiceprezydent Bydgoszczy współpracowała z Trzaskowskim jako prezydentem stolicy w Unii Miast Polski. Znajomość powinna ułatwić współpracę. Choć stanowisko Maria Wasiak obejmuje w sytuacji trudnej. Poprzedni sekretarz, minister skarbu w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, w latach 2019-21 szef warszawskiego MPO Włodzimierz Karpiński z funkcji sekretarza odszedł w szokujących okolicznościach. 27 lutego zatrzymało go Centralne Biuro Antykorupcyjne. Urzędnik usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 5 milionów złotych. Nie przyznał się do winy. Zgodził na podawanie pełnego nazwiska. Prezydent Warszawy zawiesił Karpińskiego w funkcji sekretarza. W piątek, 3 marca, Rada Warszawy na nadzwyczajnej sesji zdecydowała, że Komisja Rewizyjna Rady Warszawy zbada przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów organizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Na początku kwietnia ratusz potwierdził, że były minister Skarbu nie jest już sekretarzem. Teraz zastąpiła go Maria Wasiak.

- Advertisement -spot_img