sobota, 24 lutego, 2024

Warszawa wstrzymuje otwarcie szkół i obiektów sportowych

W przyszłym tygodniu poluzowane zostaną kolejne restrykcje. Rząd pozwolił na otwarcie przedszkoli, szkół, obiektów kulturalnych i sportowych. Władze Warszawy wstrzymają się jednak z realizacją tych złagodzeń.

fot. Pixabay

Od 4 maja, decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zostanie zdjęty zakaz działalności instytucji kultury i wprowadzona możliwość otwarcia obiektów sportowych. Rząd zapowiedział również, że przedszkola i żłobki będą otwierane od 6 maja.

Władze Warszawy już zapowiedziały, że nie ma możliwości, by podległe im przedszkola i żłobki otworzyć już w najbliżsą środę.  – Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo maluchów, ich rodziców i dziadków oraz personelu placówek – zapowiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Jak informują władze stolicy, czekają na informacje m.in. o zasadach zachowania odległości między dziećmi, spożywania posiłków, organizacji zajęć czy procedury odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa u opiekunów dziecka.

Również otwarcie placówek kulturalnych w stolicy nastąpi później niż zapowiedział to rząd.

W przypadku działalności bibliotek niezbędne jest zastosowanie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Natomiast otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, według informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy przeprowadzać według trzystopniowego procesu. Wcześniej placówki muszą m.in. doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia (w tym plastikowe przegrody), dokonać zmiany trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym, czy przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Wdrożenie tych działań nie jest możliwe z dnia na dzień. Każde z działań wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, ale i dodatkowych środków – informują urzędnicy. Ich zdaniem problemem jest też brak szczegółowych wytycznych, w tym także sanitarnych, wydanych w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia, w przypadku obiektów sportowych.

(źródło: UM Warszawa)

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img