czwartek, 30 listopada, 2023

Zmiany konstytucji nie będzie. Wicepremier odchodzi, jego partia zostanie w rządzie

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Nie będzie zmiany Konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do siedmiu lat (w wariancie tym obecny prezydent nie mógłby się już ubiegać o reelekcję).

Sejm RP zdj. ilustr. fot. KPalion/Wikipedia By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

Pomysł Porozumienia Jarosława Gowina został zablokowany przez opozycję, ale de facto też przez Prawo i Sprawiedliwość. PiS upiera się przy terminie wyborów 10 maja. Opozycja – przy przesunięciu terminu przez wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych. Wcześniej były też pomysły wydłużenia kadencji o rok, jednak gdy pojawił się pomysł wydłużenia jej o dwa lata, opozycja z miejsca zapowiedziała, że go nie poprze. PiS ponownie złożyło więc projekt głosowania korespondencyjnego. Jarosław Gowin podał się do dymisji z funkcji wicepremiera. Jego partia – Porozumienie – zostaje jednak w rządzie. A na funkcję wicepremiera z jej ramienia została zarekomendowana minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. „Uważam, że wybory powinny być przesunięte, że termin 10 maja nie wchodzi w grę” – mówił po dymisji Jarosław Gowin. (az). 

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img