sobota, 20 kwietnia, 2024

W poniedziałek rocznica zamordowania rtm. Pileckiego

25 maja 1948 r. o godz. 21.30, strzałem w tył głowy został wykonany przez komunistów wyrok na Witoldzie Pileckim. W 72. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odda hołd Rotmistrzowi w miejscu Jego stracenia, na terenie byłego mokotowskiego więzienia oraz przy pomniku upamiętniającym Bohatera na warszawskim Żoliborzu. Uroczystości ze względu na pandemię będą odbywać się w ścisłym rygorze sanitarnym.

fot. Domena Publiczna

W poniedziałek, 25 maja 2020 r. o godz. 12:00 Szef UdSKiOR złoży kwiaty przed pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, usytuowanym przy al. Wojska Polskiego w Warszawie. Wieczorem 25 maja br. Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w obchodach rocznicowych organizowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Program uroczystości przewiduje m. in. składanie wieńców pod Ścianą śmierci i Mszę św. w intencji Rotmistrza i Jego podkomendnych, która odbędzie się w murach dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej 37. A o godz. 21:30 – w godzinę wykonania egzekucji na Witoldzie Pileckim – zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca bohaterskiego „Ochotnika do Auschwitz”.W uroczystościach weźmie udział rodzina Rotmistrza Pileckiego, w tym córka Zofia Pilecka-Optułowicz oraz Jego podkomendni. Ze względu na stan epidemii wszystkich biorących udział w obchodach odbywających się w obrębie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL obowiązuje ścisły rygor sanitarny. Uroczystości mają charakter zamknięty, każdej osobie wchodzącej na teren Muzeum będzie mierzona temperatura, a od uczestników wymagane będzie stosowanie maseczek i rękawiczek ochronnych.

PLAN UROCZYSTOŚCI:

25 maja 2020 r., Warszawa, al. Wojska Polskiego 32

    godz. 12:00 – złożenie kwiatów przy pomniku Witolda Pileckiego

 

25 maja 2020 r., Warszawa, ul. Rakowiecka 37

    godz. 19:20 – złożenie kwiatów pod Ścianą śmierci,

    godz. 20:00 – Msza święta,

    godz. 21:30 – odsłonięcie tablicy memoratywnej.

 

Rotmistrz Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 r.), kawalerzysta, żołnierz AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o niewyobrażalnym wymiarze eksterminacji Polaków i Żydów prowadzonej przez Niemców. Uczestnik Powstania Warszawskiego, kurier podziemia antykomunistycznego do II Korpusu PSZ na Zachodzie. 8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 3 marca 1948 r. w Warszawie rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. Rotmistrz został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP. Zarzut o przygotowywanie zamachu Pilecki stanowczo odrzucił, zaś działania wywiadowcze uznał za działalność informacyjną na rzecz II Korpusu, za którego oficera wciąż się uważał. Podczas procesu przyznał się do pozostałych zarzutów. 15 marca 1948 r. rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie wyraził zgody na ułaskawienie. Wyrok wykonano poprzez strzał w tył głowy 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

Uznany brytyjski historyk, prof. Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

(inf. pras.)

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img