sobota, 24 lutego, 2024

Gdy nie możemy być w kościele Sakrament i msza w kwarantannie

Czas Wielkiego Postu bez nabożeństw, mszy świętych, z ograniczonym dostępem do sakramentów. Co zrobić, gdy musimy pozostać w domu, a chcemy uczestniczyć we mszy świętej, a także skorzystać z sakramentów świętych?

fot. Pixabay

Msze święte transmitowane są przez radio, telewizję, internet. Przeżycie takiej mszy nie powinno ograniczać się jedynie do słuchania. Należy być dobrze ubranym (jak do normalnej mszy w kościele), można zapalić świecę – powinna być atmosfera jak najbardziej świąteczna. Przed mszą można uczynić znak krzyża z użyciem wody święconej posiadanej przez nas w domach. Podczas mszy staramy się stawać i klękać w tych samych momentach,  w których klękamy i stajemy w świątyni. I w miarę możliwości przyjąć komunię duchową.

Jeśli chodzi o sakramenty największy problem jest ze spowiedzią. Jednym ze sposobów, jeżeli nie możemy skorzystać ze spowiedzi, jest tzw. „Żal doskonały”. Polega on na tym, że przy okazji rachunku sumienia wzbudzamy żal za grzechy nie ze strachu przed karą, a z miłości do Boga. Jeśli w duchu wyznamy grzechy, wzbudzimy taki żal, możemy podczas radiowej mszy przystąpić do komunii duchowej, będącej mocnym zjednoczeniem się z Chrystusem eucharystycznym. Po ustaniu epidemii, gdy będziemy mieli taką możliwość, powinniśmy skorzystać z pierwszej okazji i wyspowiadać się w konfesjonale.

Łucja Czechowska

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img