środa, 17 kwietnia, 2024

Odnalazło się dzieło zaginione w czasie II wojny światowej

Policjanci skontrolowali dom aukcyjny. Wśród wystawionych na aukcję obrazów odnaleźli Nerona z Baiae – dzieło Jana  Styki.

Obraz Jana Styki Neron z Baiae fot. policja

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem. Tym razem policjanci ustalili, że obraz Jana Styki pt. „Neron w Baiae” został wystawiony do sprzedaży w jednym z domów aukcyjnych na terenie Warszawy. Dzieło było zarejestrowane w Katalogu Strat Wojennych prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość obrazu szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych – podaje Komenda Stołeczna Policji. Funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób płótno znalazło się w domu aukcyjnym i czy pracownicy wiedzieli o jego pochodzeniu.

Jak podaje KSP, dzieło Jana Styki przedstawia Nerona – cesarza rzymskiego – siedzącego w kamiennym fotelu z tygrysem u stóp. W tle widoczna jest góra ziejąca ogniem, która zniszczyła nie tylko Baiae, ale również Pompeje. Postać Nerona, w kompozycji Jana Styki, została ujęta z profilu z niezwykle niepokojącym wyrazem twarzy oraz nieobecnym spojrzeniem w dal. Dzięki użyciu diagonalnych podziałów, wyznaczonych choćby przez sposób umiejscowienia fotela z siedzącym w nim głównym bohaterem przedstawienia, kompozycja oferowanego obrazu wydaje się pełna ruchu mimo statyczności postaci.

Płótno trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. 

(źródło: Policja)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img