poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Za 5 lat ma ruszyć budowa metra na Gocław. Ruszają prace projektowe

Siedem stacji i trasa na ponad 8 kilometrów. Ruszają prace projektowe nad pierwszym odcinkiem III linii. Połączy on Stadion Narodowy z Gocławiem. Budowa ma ruszyć za kilka lat.

Dobiega końca budowa drugiej linii metra. Powstają trzy ostatnie stacje na bemowskim odcinku linii M2, Lazurowa, Chrzanów i Karolin oraz stacja techniczno-postojowa Karolin. Jak zapowiedział we wtorek stołeczny ratusz w środę, 20 grudnia, do dziennika urzędowego Unii Europejskiej trafi ogłoszenie przetargowe na projekt linii metra M3. Etap projektowania I etapu realizacji linii M3 powinien zakończyć się w 2026 roku. Podpisanie umowy miasto planuje na 2027 rok. Budowa ma ruszyć w 2028 roku i potrwać kilka lat – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Pierwszy odcinek ma liczyć 8,1 kilometra, 7 stacji pasażerskich. Stadion Narodowy (od początku stacja ta projektowana jako węzeł przesiadkowy), Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Gocław. Powstanie też odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce – podkreśla ratusz.

Zlikwidują rondo Wiatraczna, rewolucja przy Dworcu Wschodnim

Według planów zmieni się otoczenie ronda Wiatraczna i dworca Wschodniego. W pierwszym przypadku teren ten nie będzie funkcjonować jako rondo. Jak informuje w informacji prasowej Zarząd Transportu Miejskiego, przystanki komunikacji miejskiej będą skupione w centralnej części węzła przesiadkowego. Umożliwią łatwe i szybkie przesiadki. Umiejscowienie stacji będzie płytsze, znajdzie się ona nad planowanym tunelem obwodnicy śródmiejskiej. Znacznie skróci to czas potrzebny na dotarcie na perony. Zniknie obecna pętla tramwajowa. Na jej miejscu powstanie wielofunkcyjny plac miejski – informuje ZTM. Duże zmiany także w rejonie Dworca Wschodniego. Powstać ma tam węzeł przesiadkowy. Torowisko tramwajowe w przekroju ulicy Kijowskiej znajdzie się bliżej hali dworcowej. Po torowisku jeździć będą również autobusy. Powstaną wspólne przystanki dla tramwajów i autobusów, tuż przy wejściu na dworzec Warszawa Wschodnia. Układ drogowy uzupełnią ścieżki i przejazdy rowerowe. Pojawi się więcej zieleni, elementy małej architektury. Centralna część węzła przesiadkowego będzie zadaszona – informuje ZTM.

Według planów linia M3 w przyszłości będzie dłuższa i poprowadzi przez Wisłę i Mokotów – na Ochotę do stacji Żwirki i Wigury. Trwają też prace koncepcyjne nad czwartą linią metra M4. Poprowadzić ma z północy na południe, połączyć Tarchomin z Wilanowem. Odciążyć I Linię Metra M1. W planach do 2050 roku ma powstać też piąta linia. Linia M5 połączy Gocławek i Szamoty. Pobiec przez Pragę-Południe, Śródmieście, Ochotę, Włochy.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img