środa, 29 listopada, 2023

Świątynie Grochowa. Gdzie ksiądz Skorupka ostatnią Mszę celebrował

MUSISZ PRZECZYTAĆ

 Miejscem naprawdę niezwykłym wśród świątyń dekanatu grochowskiego jest parafia i teren Konkatedry Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku. Kościół powstał w roku 1931 jako wotum dziękczynne za wygraną w Bitwie Warszawskiej, a parafia Bożego Ciała powstała w XIX wieku. Jednak historia tego miejsca jest dużo starsza.

We wsi Kamion parafia i cmentarz istniały już w XIII wieku. Początkowo parafia nosiła imię św. Stanisława Męczennika, potem mieściła się tu kaplica przycmentarna. Miejsce to jest w historii naprawdę niezwykłe.

Wolne elekcje, żołnierze z czasów szwedzkiego potopu

To tu, na polach Kamionka odbyły się dwie elekcje polskich królów – Henryka Walezego i Augusta III. Po tej drugiej elekcji, jak głosi legenda, podczas uroczystego śpiewu Te Deum Laudamus miała się zapaść podłoga, co zwiastować miało nienajlepsze dla kraju panowanie. Na samym cmentarzu spoczywają żołnierze walk o Warszawę z czasów Potopu Szwedzkiego – żołnierze polscy, litewscy, Kozacy, Tatarzy, Szwedzi, Niemcy i przedstawiciele innych nacji biorących udział w bitwie. Spoczywają tu także ofiary rzezi Pragi Suworowa i żołnierze Powstania Kościuszkowskiego, przede wszystkim generałowie Jakub Jasiński i Tadeusz Korsak. A także żołnierze Powstania Listopadowego.

Rekordowo szybka budowa

Cmentarz Kamionkowski był główną nekropolią prawobrzeżnej Warszawy aż do oddania do użytku Cmentarza Bródnowskiego w 1884 roku. Trzy lata później cmentarz zamknięto. Natomiast w roku 1912 papież, późniejszy święty Pius X poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Jak czytamy na stronie parafii, w 1912 roku, w ciągu jednej nocy – 16 maja – mieszkańcy Kamionka rozbudowali maleńką kaplicę, stawiając niechętne temu władze zaborcze przed faktem dokonanym. 22 lutego 1917 roku, reaktywowano parafię na Kamionku nadając jej nowy tytuł: Parafia Bożego Ciała.

Ostatnia msza księdza Skorupki 

Nawiązano w ten sposób do tytułu, jaki nosił mały kościółek, stojący wówczas na cmentarzu kamionkowskim. Przez pierwsze lata parafia funkcjonowała przy tym właśnie kościółku – czytamy na stronie parafii. To tu, 13 sierpnia 1920 roku ks. Ignacy Skorupka odprawił w starym kościółku Mszę Świętą i spowiadał żołnierzy 236. pułku piechoty, którego był kapelanem. Następnego zginął na polu chwały pod Ossowem – czytamy na stronie parafii na Kamionku.  Starcie pod Ossowem było jednym z głównych epizodów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

(źródło: własne, Wikipedia, Parafia Kamionek, )

(materiał archiwalny, przypominamy wraz z całym cyklem o świątyniach Grochowa)

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img