piątek, 19 kwietnia, 2024

Legia z wicemistrzostwem i pucharem Polski. W ostatniej kolejce postawiła kropkę nad „i”. Koniec sezonu z przytupem

Legia wygrała ze Śląskiem Wrocław 3:1 w ostatnim meczu sezonu 2022/23. Drużyna Kosty Runjaicia postawiła kropkę nad i w sezonie, który może nie był doskonały, ale pozwolił odbić się po ubiegłorocznym koszmarze.

Przed sezonem zadaniem Legii był powrót do czołówki (przynajmniej pierwsza czwórka) i najlepiej gra w pucharach. Legioniści zdobyli wicemistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Ostatnie kolejki były słabsze, tym bardziej cieszy efektowna wygrana ze Śląskiem.

Złe miłego początki

Goście zdobyli w szóstej minucie gola po błędzie defensywy drużyny Kosty Runjaicia. Strzelcem był Erik Exposito. Jednak już po 10 minutach wyrównał Rafał Augustyniak po zagraniu Igora Strzałka. Przed przerwą na 2:1 wyprowadził legionistów Maciej Rosołek. Kapitalnie dograł Bartosz Slisz. Na 3:1 ustalił wynik Rafał Augustyniak, który wpakował piłkę do siatki po podaniu Josue. Legioniści postawili kropkę nad i efektownie wygruwając w ostatnim meczu kolejki. Śląsk się utrzymał, bo przegrała Wisła Płock. I to zespół z Mazowsza żegna się z Ekstraklasą, po wysokiej (0:3) porażce z Cracovią w Krakowie. To sensacja, płocczanie byli bowiem rewelacją w rundzie jesiennej. Przez kilka kolejek byli liderem. Ale wiosna była dramatycznie słaba. I zaowocowała spadkiem.

I po sezonie

Takich nierównie grających drużyn było w tym sezonie więcej. Wisła, Widzew Łódź (kończył jesień na miejscu pucharowym) czy Stal Mielec to rewelacje jesieni, które bardzo źle grały wiosną. Z kolei Korona Kielce jesienią była pewnym kandydatem do spadku. Świetną grą w rundzie rewanżowej uratowała ligowy byt. Mistrzem Polski został Raków Częstochowa. Druga jest Legia, która ma też w dorobku Puchar Polski. Trzeci jest ustępujący mistrz – Lech Poznań, czwarta Pogoń Szczecin. Te zespoły będą reprezentować Polskę w europejskich pucharach. Do I ligi spadają Wisła Płock, Lechia Gdańsk oraz Miedź Legnica. Awans na razie zapewnił sobie Łódzki Klub Sportowy. Niebawem szersze podsumowanie sezonu i gry legionistów. Biorąc pod uwagę okoliczności wicemistrzostwo i Puchar Polski są sukcesem. Choć w kolejnych sezonach wymagamy więcej.

Legia Warszawa – Śląsk Wrocław 3:1 (2:1)

0:1 Exposito
1:1 Augustyniak
2:1 Rosołek
3:1 Augustyniak

Legia Warszawa: Kacper Tobiasz – Maik Nawrocki (46′ Artur Jędrzejczyk), Rafał Augustyniak, Yuri Ribeiro – Paweł Wszołek, Bartosz Slisz (66′ Patryk Sokołowski), Josue, Igor Strzałek, Makana Baku – Ernest Muci (66′ Blaz Kramer), Maciej Rosołek (88′ Jakub Jędrasik)

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński – Martin Konczkowski, Łukasz Bejger, Diogo Verdasca (78′ Konrad Poprawa), Victor Garcia – Michał Rzuchowski (65′ Patrick Olsen), Petr Schwarz (87′ Adrian Łyszczarz), Nahuel Leiva (78′ Dennis Jastrzembski), Piotr Samiec-Talar (78′ Patryk Szwedzik) – John Yeboah, Erik Exposito