Trzaskowski w TVN24: Na początku tygodnia Karpiński sam złoży dymisję

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Przebywający w areszcie sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński na początku przyszłego tygodnia sam złoży dymisję – zadeklarował w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy był w sobotę gościem programu Kampania #BezKitu w TVN 24. Oczywiście tematem rozmowy była sprawa aresztowanego przez sąd Włodzimierza Karpińskiego. Sekretarz Miasta i były minister Skarbu ma zarzuty korupcyjne w związku z aferą śmieciową. 27 lutego zatrzymało go Centralne Biuro Antykorupcyjna. Sąd aresztował na trzy miesiące. Rafał Trzaskowski zawiesił urzędnika w pełnieniu obowiązków. Ale z funkcji nie odwołał, co ostro krytykowali radni opozycyjnego w Radzie Warszawy Prawa i Sprawiedliwości. Teraz okazuje się, że urzędnik najprawdopodobniej sam zrezygnuje ze stanowiska. „Mimo, że kontakt z panem sekretarzemj est utrudniony, to mam informację, że na początku przyszłego tygodnia sam złoży dymisję” – powiedział gość programu Kampania #BezKitu w TVN 24. Prezydent Warszawy podkreślił, że jeszcze za wcześnie na to, by mówić, kto będzie następcą Karpińskiego. Obowiązki sekretarza pełni dziś kilka osób. Trzaskowski podkreślił, że w najbliższym czasie decyzję podejmie.

Korupcyjne zarzuty

Urzędnikowi śledczy zarzucili przyjęcie korzyści majątkowej. 2 marca CBA zatrzymało Włodzimierza Karpińskiego – sekretarza Miasta St. Warszawy, wcześniej m.in. ministra Skarbu Państwa w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Oraz prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Karpiński także zgodził się na podawanie jego pełnego nazwiska. W katowickim oddziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 5 milionów złotych. Urzędnik nie przyznaje się do winy. Jednocześnie jak informowały stołeczne media powołując się na Polską Agencję Prasową, Karpiński rozważa rezygnację ze stanowiska. Po zatrzymaniu Karpińskiego prezydent Warszawy zawiesił urzędnika w funkcji sekretarza. W mediach społecznościowych pisał, że każdemu przysługuje domniemanie niewinności. W piątek, 3 marca, Rada Warszawy na nadzwyczajnej sesji zdecydowała, że Komisja Rewizyjna Rady Warszawy zbada przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów organizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Radni poparli uchwałę jednogłośnie. Choć wcześniej ostro się spierali.

Kim jest Włodzimierz Karpiński

Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz był szefem MPO a ostatnio sekretarzem miasta. W poniedziałek zatrzymało go Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z aferą śmieciową w Warszawie. Prokuratura postawiła urzędnikowi zarzuty, sąd aresztował na trzy miesiące. Karpiński nie przyznaje się do winy, zgodził się na występowanie pod nazwiskiem. Rafał Trzaskowski zawiesił Karpińskiego w wykonywaniu obowiązków. Stwierdził też na Twitterze, że powinna obowiązywać zasada domniemania niewinności, o ewentualnej winie bądź nie urzędnika zdecydować powinien Sąd. Po zawieszeniu Karpińskiego jego obowiązki „zostały rozdysponowane”. Jak informowały media powołując się na Polską Agencję Prasową, urzędnik otrzymuje dziś połowę dotychczasowego wynagrodzenia. Nie podają informacji na temat dokładnej jego wysokości. W sprawie oskarżone też inne osoby, między innymi były wiceminister Skarbu, szef Pracodawców RP Rafał Baniak.

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img