1 kwietnia kluczowy dla mistrzostwa Polski

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Cudu w Częstochowie tym razem nie było. Najważniejszy mecz z Rakowem

Legia wygrała w Radomiu, ale Raków rozbił Cracovię, odnosząc piąte zwycięstwo z rzędu. Strata legionistów do lidera wciąż wynosi 9 punktów. Teraz piłkarzy czeka przerwa na kadrę. A po niej, 1 kwietnia mecz na szczycie: Legia-Raków przy Łazienkowskiej. Jeśli legioniści wygrają, zmniejszą stratę, zachowają szansę na mistrzostwo Polski. Strata punktów praktycznie przesądzi o tytule dla częstochowian. Reszta drużyn już się nie liczy.

Legia Warszawa pewnie wygrała z Radomiekiem w Radomiu 2:0. Raków pomimo kłopotów w pierwszej połowie ograł Cracovię aż 4:1. Częstochowianie na 10 kolejek przed końcem rozgrywek są pierwsi w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Trzeci Lech ma 40 punktów, ale w niedzielę zagra z Widzewem, może zmniejszyć stratę do Legii do 9 punktów i do 18 do Rakowa. A więc w grze o tytuł mistrza Polski w praktyce liczą się już tylko Legia i Raków. Oba zespoły spotkają się 1 kwietnia na stadionie przy Łazienkowskiej.

Cele w sezonie

Celem minimum Legii na ten sezon był powrót do ligowej czołówki, gra w europejskich pucharach. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia – dziś legioniści zajmują drugie miejsce i mają cień szansy na tytuł mistrza. Nadal priorytetem jest gra w pucharach. Cel na dziś to zdobyć minimum wicemistrzostwo i po raz dwudziesty wywalczyć Puchar Polski. Ale mistrzostwo jest wciąż realne, choć będzie o nie niezwykle trudno. Nie tylko dlatego, że 9 punktów to spora strata. Ale dlatego, że Raków osiągnął szczyt formy. W dodatku w trzech ostatnich kolejkach podopieczni Marka Papszuna wygrali dwa spotkania, z zespołami, które mogły teoretycznie odebrać im punkty. W Szczecinie ograli po wyrównanym meczu Pogoń 2:0. Potem w Częstochowie rozbili Śląsk Wrocław 4:1 (tu akurat bez zaskoczenia). W sobotę, mierzyli się z Cracovią. „Pasy” to zespół zawsze dla częstochowian trudny, jesienią rozbili podopiecznych Marka Papszuna aż 3:0. Na dodatek w tej rundzie punktują z mocnymi, tracą ze słabymi.

A wydawało się, że Raków straci punkty

Cracovia zremisowała z Legią w Warszawie 2:2, a w Częstochowie zaczęła kapitalnie. Po golu Michała Rakoczego prowadziła 1:0. Wyrównał Gutkovskis i do przerwy był remis. W drugiej bramki strzelali już tylko częstochowianie – Bartosz Nowak, Ivi Lopez i Marcin Cebula. Dzięki wygranej 4:1 częstochowianie utrzymali przewagę nad Legią. W efekcie mecz z 1 kwietnia będzie miał decydujące znaczenie dla mistrzowskiego tytułu. Sprawa jest jasna. Jeśli legioniści zwyciężą – na 9 kolejek przed końcem zmniejszą stratę do 6 punktów. Do końca sezonu zostanie 9 kolejek. Raków gra wyjazd z Radomiakiem, u siebie z Widzewem, na wyjeździe z Miedzią. Potem u siebie z Lechią, w Kielcach z Koroną, u siebie z Lechem w Płocku z Wisłą i Zagłębiem Lubin w Częstochowie. Legioniści podejmą Miedź, zagrają z Lechem Poznań w Warszawie i Wartą w Poznaniu. Następnie z Wisłą Płock przy Łazienkowskiej, Pogonią w Szczecinie, Jagiellonią u siebie, Lechią w Gdańsku i Śląskiem u siebie.

Łatwo nie będzie

Nie będzie łatwych meczów, gdyż np. Korona, Radomiak, czy Jagiellonia walczą o ligowy byt. Jednak patrząc realnie – Legia powinna pokonać Miedź, Wartę, Wisłę, Jagiellonię, Lechię i Śląsk, a najtrudniejsze spotkania czekają ją z Lechem na własnym stadionie i w Szczecinie z Pogonią. Raków nie powinien mieć problemów z Radomiakiem, Miedzią, Lechią, nawet z nieobliczalnym Zagłębiem. Stracić punkty może z walczącymi o puchary Kolejorzem i Widzewem. Ze słabszych drużyn najtrudniejszą przeprawę będą mieć w Kielcach. Korona postawiła się Legii, zremisowała z Pogonią, walczy o utrzymanie a na własnym boisku punktuje wyśmienicie. Aby zdobyć Mistrzostwo Legia musi wygrać w zasadzie wszystkie mecze, a Raków stracić punkty z Lechem, Widzewem i kimś jeszcze (np. Koroną). Aby te rozważania miały sens musi być spełniony warunek najważniejszy. Podopieczni Kosty Runjaicia muszą wygrać z Rakowem. Byłoby fajnie nie tylko dla kibiców Legii – ale dla atrakcyjności Ekstraklasy. W razie innego wyniku wszelkie rozważania dziennikarskie tracą sens.

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img