wtorek, 7 maja, 2024

Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji w Warszawie. Z czym przybyła?

Od wtorku, 7 grudnia już formalnie Niemcami rządzi koalicja socjaldemokratów z SPD, Zielonych i liberałów z FDP. W piątek, 10 grudnia szefowa niemieckiej dyplomacji odwiedziła Warszawę.

Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec, Anna Lena Baerbock z partii Zieloni w piątek odwiedziła Polskę. W Warszawie, w siedzibie polskiego MSZ przy alei Szucha spotkała się z polskim ministrem spraw zagranicznych, Zbigniewem Rauem. Politycy rozmawiali o stosunkach obu państw. Potem odpowiadali na pytania dziennikarzy.

On o reparacjach, ona o praworządności

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w 20-minutowym wystąpieniu mówił o zadośćuczynieniu za zniszczenia wojenne. Twierdził, że Polska nie może zostawić tematu. Nie chodzi o fakt, że Polska była pod niemiecką okupacją. Ale o śmierć ludzi, zniszczenia zabytków, grabieże dóbr kultury, ogromne straty materialne. Odniósł się też do gazociągu NordStream2 mówiąc, że strona polska apelowała do Niemiec o to, by wycofały się z tego groźnego dla całej Europy projektu. Potem wystąpiła Anna Lena Baerbock. Podziękowała polskiemu ministrowi za „dobre rady”. Powiedziała, że rozmawiali o praworządności, ponieważ między przyjaciółmi należy też poruszać takie pytania.

Nowa koalicja już rządzi

Koalicja socjalistów z SPD, Zielonych i liberałów z FDP już formalnie rządzi Niemcami. Kanclerzem został Olaf Scholz z SPD. Umowa koalicyjna zakłada m. in. budowę federalnego, europejskiego państwa. Nowy rząd, co było do przewidzenia, skręca w lewo. Zarówno symbolicznie (Olaf Scholz nie powiedział przy zaprzysiężeniu „Tak mi dopomóż Bóg”) jak i realnie. Pierwszą decyzją rządu było zniesienie zakazu reklamy aborcji. Zieloni twardo stawiają sprawy klimatu, SPD i FDP praworządności i praw mniejszości. Natomiast nowy rząd może być bardziej asertywny w stosunku do Federacji Rosyjskiej. Wprawdzie FDP i szczególnie SPD są prorosyjskie jak większość niemieckiej klasy politycznej, Zieloni jednak ze schematu się wyłamują. W Niemczech są partią najbardziej krytyczną wobec Putina. A ich przewodnicząca, Anna Leba Baerbock została szefową MSZ.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img