Sąd nie uwzględnił wniosku obrony. Włodzimierz Karpiński zostanie w areszcie

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Były minister Skarbu, obecny sekretarz Miasta St. Warszawy, Włodzimierz Karpiński na razie nie wyjdzie na wolność. W środę, 15 marca sąd w Katowicach zdecydował, że urzędnik pozostanie w areszcie. Jak informowały media, rozważa rezygnację z funkcji sekretarza.

Sprawa afery śmieciowej zatacza coraz szersze kręgi. W areszcie przebywa kilkanaście osób. Pod koniec lutego zatrzymano Rafała Baniaka, byłego wiceministra Skarbu, szefa organizacji Pracodawcy RP (zgodził się na to, by występować pod pełnym nazwiskiem).

Zarzuty, areszt, co dalej z funkcją

Urzędnikowi śledczy zarzucili przyjęcie korzyści majątkowej. 2 marca CBA zatrzymało Włodzimierza Karpińskiego – sekretarza Miasta St. Warszawy, wcześniej m.in. ministra Skarbu Państwa w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Oraz prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Karpiński także zgodził się na podawanie jego pełnego nazwiska. W katowickim oddziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 5 milionów złotych. Urzędnik nie przyznaje się do winy. Jednocześnie jak informowały stołeczne media powołując się na Polską Agencję Prasową, Karpiński rozważa rezygnację ze stanowiska. Po zatrzymaniu Karpińskiego prezydent Warszawy zawiesił urzędnika w funkcji sekretarza. W mediach społecznościowych pisał, że każdemu przysługuje domniemanie niewinności. W piątek, 3 marca, Rada Warszawy na nadzwyczajnej sesji zdecydowała, że Komisja Rewizyjna Rady Warszawy zbada przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów organizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Radni poparli uchwałę jednogłośnie. Choć wcześniej ostro się spierali.

Włodzimierz Karpiński

Włodzimierz Karpiński to polski urzędnik i polityk. Ma 61 lat, z wykształcenia jest chemikiem. Był prezydentem Puław w latach 1994 – 2002. od 2005 do 1019 roku posłem na Sejm (V, VI, VII, VIII kadencji). W 2011 roku przez kilka miesięcy pełnił funkcję sekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji a w latach 2011 – 2013 Administracji i Cyfryzacji. Od 2013 do 2015 roku był ministrem Skarbu Państwa. Bezskutecznie kandydował z listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Nie zdecydował się na start w wyborach parlamentarnych roku 2019. W listopadzie 2019 roku został prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Od kwietnia 2021 roku jest sekretarzem miasta. Po aresztowaniu przez sąd prezydent Warszawy zawiesił Karpińskiego w pełnieniu obowiązków.

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img