poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Półfinał dla Argentyny. Niesamowite starcie z Holandią

Prawdziwy dreszczowiec zafundowały kibicom zespoły Holandii i Argentyny. Albicelestes prowadzili 2:0, mecz nieco usypiał. Aż nagle Pomarańczowi wrócili do gry, doprowadzili do dogrywki. W niej emocji nie brakowało, ale drugiego półfinalistę także wyłoniły rzuty karne.

Starcie teamu skupionego wokół wielkiej indywidualności Leo Messiego z poukładanym zespołem. Najmłodszego selekcjonera turnieju, Lionela Scaloniego z najstarszym. Luisem van Gaalem. Mecz z podtekstem historycznym – Argentyna wygrywała z Holandią w finale MŚ, eliminowała z półfinału. Ale i Pomarańczowi ogrywali Argentyńczyków. I wielki mecz, choć przez dłuższy czas nieco usypiający, nie zawiódł oczekiwań. Musiał zadowolić najbardziej wymagających kibiców.

Długa historia mundialowych starć

Argentyna z Holandią pierwszy raz mierzyły się na MŚ 1974 roku w RFN, w grupie półfinałowej. Pomarańczowi mający wielki zespół z Cruyffem, Neeskensem, Krolem Rensenbrinkiem rozbili Albicelestes 4:0. Zdobyli wicemistrzostwo Świata. Cztery lata później Argentyńczycy zrewanżowali się na Holendrach wygrywając w finale MŚ 1978 po dogrywce 3:1. Rok 1998 to wielki mecz obu drużyn w ćwierćfinale MŚ we Francji. Wygrali Pomarańczowi 2:1. Na MŚ w Niemczech w 2006 roku obie ekipy spotkały się w fazie grupowej. Bezbramkowo zremisowały, pewnie wychodząc z grupy. Kolejny raz Holandia z Argentyną mierzyły się w roku 2014 w Brazylii. W półfinale turnieju. Mecz w regulaminowym czasie i po dogrywce skończył się wynikiem 0:0. Karnymi do finału przeszła Argentyna.

Początek dla Albicelestes

W Katarze Albicelestes przegrali na starcie z Arabią Saudyjską 1:2. Potem jednak bez problemu ograli Meksyk 2:0 i Polskę również 2:0. W 1/8 finału wyeliminowali Australię, zwyciężając 2:1. Holendrzy zwyciężyli z Senegalem 2:0, zremisowali z Ekwadorem 1:1 i pokonali Katar 2:0 pewnie wygrywając grupę. W drugiej rundzie ograli zespół Stanów Zjednoczonych 3:1. Mecz Argentyna – Holandia lepiej zaczęli Albicelestes. Nieco uśpili rywali, po czym w 35 minucie gola dla Messi ładnie zagrał w pole karne a Molina pokonał bramkarza Holandii. Taki wynik utrzymał się do przerwy. W drugiej połowie Argentyńczycy zdawali się kontrolować gre. W 71 minucie wydawało się, że jest decydujący moment gry. W polu karnym Dumfries sfaulował Acunię. Sędzia nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny. Messi strzelił pewnie, podwyższając na 2:0. Pomarańczowi grali już naprostszymi środkami, wrzutkami w pole karne. I ta metoda przyniosła skutek. W 83 mminucie Berghuis zacentrował w pole karne a Weghorst strzelił bramkę kontaktową.

Pomarańczowi wrócili do gry

Sędzia przedłużył mecz o 10 minut. W 90 minucie jeden z Argentyńczyków trafił piłką w ławkę rezerwowych Holandii. Rezerwowi wpadli na boisko, doszlo do bójki. Sędzia ledwo uspokoił sytuację. I w dziesiątej minucie doliczonego czasu gry sędzia podyktował rzut wolny dla Holendrów. Koopmeiners zagrał płasko, po ziemi do Weghorsta a ten również płaskim strzałem pokonał Marineza. Było 2:2, sędzia skończył mecz. W dogrywe ohbba zespoły ststarały się przesądzić wynik na swoją korzyść. Druga część dogrywki to coraz większy napór Albicelestes. A jednak w 117 mimucie to Holendrzy wyprowadzili kontrę, dość niepewnie ale skutecznie interweniował Martinez. Po chwili dryga sytuacja Pomarańczowych ale holenderskich zawodników znów uprzedził bramkarz Argentyńczyków. Po chwili Albicelestes znów strzelali na bramkę minimalnie niecelnie. Ostatnie sekundy to znowu napór Messiego i spółki. Kapitalnie spisywał się jednak Noppert. Już w doliczonym czasie świetnie strzelał Fernandez. Piłka trafiła w słupek.

Ostateczny triumf Argentyny!

Sędzia skończył mecz – w drugim ćwierćfinale półfinalistę wyłoniły rzuty karne. Jako pierwszy strzelał Van Dijk. Obronił Martinez. Messi pewnie wykorzystał. Za chwilę Martunez znów obronił strzał Stevena Berghuisa. A na 2:0 podwyższył Paredes. Koopmeiners trafił, utrzymał Pomarańczowych w grze. Montiel podwyższył na 3:1 dla Argentyny. Weghorst trafił na 2:3, a po chwili Fernandez przestrzelił! Luuk de Jong pewnie trafił. Ostatni strzał wykonywał Lautaro Martinez. Było jasne, że jeśli trafi, Albicelestes grają w najlepszej czwórce, a jak przestrzeli będzie następna kolejka jedenastek. Strzelił pewnie, nie dając szans golkiperowi Pomarańczowych. Argentyna zagra w półfinale z Chorwacją!

Holandia – Argentyna 2:2 (po dogrywce,2:2, 0:1), karne 3-4

0:1 Molina 35’