poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Dziedzictwo prymasa i matki Czackiej. Msze Św. w rocznicę beatyfikacji

12 września 2021 roku Prymas Polski, Kardynał Stefan Wyszyński oraz matka Elżbieta Róża Czacka zostali błogosławionymi Kościoła katolickiego. Rok później w stołecznych świątyniach odprawiane są Msze Święte dziękczynne upamiętniające rocznicę tego wydarzenia.

W poniedziałek, 12 września przypada pierwsza rocznica beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i Świątyni Opatrzności Bożej.

Opiekunka niewidomych

Matka Elżbieta Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok przez wiele lat prowadziła ośrodek dla niewidomych dzieci w Laskach pod Warszawą. Jej działalność była przełomem w niesieniu pomocy osobom niewidomym. Działania ośrodka była też bardzo bliska kard. Wyszyńskiemu, który jeszcze przed święceniami biskupimi był kapelanem ośrodka. A jako prymas był w nim bardzo częstym gościem.

Od kapelana AK, do Prymasa Tysiąclecia

Stefan Wyszyński w okresie II wojny światowej był kapelanem Armii Krajowej, pełnił posługę także w tragicznych dniach Powstania Warszawskiego. Po wojnie był biskupem lubelskim, po śmierci prymasa Hlonda został metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim, Prymasem Polski. Jako lider polskiego Kościoła musiał mierzyć się z bardzo ciężkimi wyzwaniami. Państwo polskie straciło w czasie II wojny światowej miliony obywateli. Po okupacji niemieckiej, przyszła sowiecka i narzucony przez Armię Czerwoną zbrodniczy system. Polska straciła Kresy Wschodnie, jako rekompensatę otrzymała ziemie zachodnie.

Z czterech najważniejszych przedwojennych miast-ośrodków kultury dwa – Wilno i Lwów znalazły się poza granicami Polski. Warszawa została w dużym stopniu zniszczona. Kraków ucierpiał najmniej, ale z kolei obok władze PRL zdecydowały o zbudowaniu Nowej Huty. Miliony Polaków „przerzucono” ze Wschodu na Ziemie Odzyskane. Kościół musiał i organizacyjnie i duchowo poradzić sobie z tym wyzwaniem. Kardynał Wyszyński poradził sobie i pod względem organizacyjnym i ewangelizacyjnym – Kościół stał się na dziesiątki lat głównym ośrodkiem oporu przeciwko władzy PRL. A prymas pełnił rolę nieformalnego lidera opozycji.

Msze rocznicowe

W pierwszą rocznicę beatyfikacji, w poniedziałek 12 września, o godzinie 18.00 w Świątyni Opatrzności Bożej, rozpocznie się msza dziękczynna. Kolejna zacznie się o 19.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie znajduje się grób bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img