poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Pamięć o Bitwie Warszawskiej. Obraz Matki Bożej Łaskawej na Bródnie

W piątek (17 lipca) o g. 17:45 jego parafię na warszawskim Bródnie nawiedzi Matka Boża Łaskawa. Uroczystego wprowadzenia kopii obrazu dokona wspólnota „Żołnierze Chrystusa”. Wszelkie szczegóły dotyczące tego wydarzenia znajdują się na fanpage’u wspólnoty (https://www.facebook.com/events/289620468923522/) Na niedzielę (19 lipca) zaplanowano uroczystości odpustowe w parafii. Mszę św. odpustową o godz. 12:30 odprawi i Słowo Boże wygłosi ks. Jarosław Dziedzic – misjonarz z Boliwii.

fot. mat. pras.

„Ideologia komunistycznego państwa programowo odrzucała istnienie Boga. Przykładem ingerencji Bożej w nasze ziemskie sprawy jest świątynia wzniesiona w centrum osiedla na Bródnie, przy ulicy Kondratowicza 2. Jest to kościół pw. św. Włodzimierza i bł. Honorata Koźmińskiego” – czytamy na stronie parafialnej. O tym jak w czasie stanu wojennego wznoszono świątynię przeczytamy na stronie internetowej https://wlodzimierz.waw.pl. „Patronem parafii został św. Włodzimierz, którego wskazał Prymas Polski kardynał Józef Glemp, wzruszony świadectwem wiary narodów na Wschodzie prześladowanych za wiarę w Chrystusa. Stało się to po powrocie kardynała Glempa i hierarchów kościoła Europy Zachodniej z ZSRR, z uroczystości tysiąclecia chrztu Rusi”.

Jakie wartości wyznajemy dziś?

„Bóg, Honor, Ojczyzna to wartości, które stawiamy na pierwszym miejscu i które chcemy przekazywać dalej” – mówi Paweł Jaworski ze wspólnoty „Żołnierze Chrystusa”. I dodaje „chcemy być wykształceni, by umieć mądrze wybierać i dobrze wychowywać dzieci”. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma zaszczyt podać rękę bohaterom II Wojny Światowej, Powstańcom Warszawskim. Za 10 lat tych ludzi już nie będzie. Każda chwila spędzona z nimi to dla mnie zaszczyt. Zdaję sobie sprawę z tego, że na mnie będzie spoczywał obowiązek przekazania ich historii dalej”. „Czasami słyszę opinię, że Warszawa nie jest ładna, ludzie nie rozumieją tego miejsca. To jest jeden wielki pomnik, nie ma takiego na świecie. Warszawa spłynęła krwią. Naszym pięknem jest nasza historia” – dopowiada Paweł Jaworski.

Pamięć o Bitwie Warszawskiej

Abp Józef Teodorowicz, obrządku ormiańsko-katolickiego, w kazaniu wygłoszonym 8 grudnia 1920 r. w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie mówił – „Dlatego cokolwiek mówić czy pisać się będzie o bitwie pod Warszawą, wiara powszechna nazwie ją „Cudem nad Wisłą” i jako cud przejdzie ona do historii (…). Mówił mi kapłan, pracujący w szpitalu wojskowym, iż żołnierze rosyjscy zapewniali go i opisywali, jak pod Warszawą widzieli Najświętszą Pannę, okrywającą swym płaszczem Polski stolicę. I z różnych innych stron szły podobne świadectwa”.

Św. Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku mówił – „(…) Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową(…) O wielkim „Cudzie nad Wisłą” przez całe lata trwała zmowa milczenia(…). Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i całej Europy”.

Od wielu miesięcy mężczyźni ze wspólnot: „Żołnierze Chrystusa”, „Wojownicy Maryi”, „Mężczyźni św. Jana Pawła II”, „Rycerze Jana Pawła II” i inicjatywy „Męski Różaniec Warszawa” włączają się w przygotowania do uroczystości 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Modlą się do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej chcąc wyprosić wiele łask dla swoich rodzin i naszej Ojczyzny.

Zanim 16 sierpnia w Radzyminie nastąpi odsłonięcie powstającego pomnika-wotum Matki Bożej Łaskawej, w warszawskich parafiach trwa pielgrzymka kopii obrazu. Przed wieczorną Mszą świętą obraz z jednej parafii przewożony jest do kolejnej. W nowym miejscu następuje przywitanie Matki Bożej Łaskawej, Msza święta i wspólna modlitwa. Kolejnego dnia, zwykle po Mszy świętej, jest okazja do wysłuchania prelekcji Ewy J. P. Storożyńskiej o „Cudzie nad Wisłą” i czas na osobistą modlitwę. Obraz w każdej parafii przebywa tydzień.

Terminarz wygląda następująco:
17.07.2020 r. Parafia pw. św. Włodzimierza (Bródno).
24.07.2020 r. Parafia pw. Matki Bożej Zwycięskiej (Rembertów).

Wszelkie szczegóły na temat budowy pomnika-wotum znajdują się na stronie https://diecezja.info.pl/1920-2/. Natomiast cegiełkę na jego budowę można złożyć przez stronę https://fundacjaklopotowskiego.pl

(Mat. pras.)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img