środa, 8 maja, 2024

Polacy zagrają na mistrzostwach Europy. Brak awansu nie jest możliwy

Czechy, Albania, Wyspy Owcze i Mołdawia – to rywale Polaków w eliminacjach mistrzostw Europy 2024. Będzie czas na przebudowę i odmłodzenie zespołu – rywale nie rzucają na kolana.

Biało-Czerwoni w listopadzie i (jak wyjdą z grupy) w grudniu grają na mistrzostwach świata. Po turnieju część zawodników będzie powoli odchodzić z drużyny. Choć mogą zostać w kadrze, powoli konieczne będzie szukanie następców. Eliminacje Mistrzostw Europy będą doskonałą okazją do powolnego wprowadzania następców. Bo rywale, jakich wylosowali Polacy na kolana nie rzucają. Znaleźli się w grupie piątej. Z Czechami, Albanią, Wyspami Owczymi, Mołdawią.

Czechy. Rywal z długą historią

Teoretycznie najmocniejszy rywal, z drugiego koszyka, to Czesi. Faktycznie są najbardziej utytułowanym. Jeszcze jako Czechosłowacja nasi południowi sąsiedzi osiągali większe sukcesy od naszego zespołu. Byli wicemistrzami świata w 1934 i 1962 roku. Mistrzostwo Europy 1976. W 34 w kwalifikacjach wyeliminowali Polskę. Ostatni turniej wspólna drużyna Czechów i Słowaków rozegrała w roku 1990 na MŚ 1990. Zajęła miejsce 5-8, odpadając w ćwierćfinale z późniejszym mistrzem, RFN, 0:1. Czesi już samodzielnie lepiej spisywali się na mistrzostwach Europy. Zdobyli wicemistrzostwo, w roku 1996 i 3-4 miejsce (półfinał) w 2004. Na ostatnich mistrzostwach Europy spisali się lepiej od Polaków – doszli do ćwierćfinału. Za to w ostatnich eliminacjach MŚ odpadli po barażu w ścieżce z Polską, Rosją i Szwecję. Rosję FIFA (na wniosek pozostałych drużyn wykluczyła). Szwedzi pokonali Czechów, a Polacy ograli Szwedów. Czesi spadli też z dywizji A Ligi Narodów. Mecze Polski z Czechosłowacją i Czechami mają długą historię.

Podobnie jak mecze Polski z Czechami

W eliminacjach MŚ 1934 Polacy przegrali u siebie 1:2. W rewanżu z przyczyn politycznych nie wzięli udziału, był walkower dla rywali, którzy na MŚ zdobyli srebro. Już z Czechami potykała się drużyna Leo Beenhakkera w eliminacjach MŚ 2010. Wygrana z uważanym za mocny zespołem na własnym stadionie 2:1 mocno zaciemniła kibicom i mediom obraz zespołu. Zrodził się mit o niemal wygranych eliminacjach. W rzeczywistości Czesi grali beznadziejnie. Polacy wyprzedzili jedynie San Marino. Wygrali tylko z San Marino 2:0 i 10:0 oraz Czechami u Siebie. Czesi zajęli miejsce czwarte w grupie przed San Marino i Polską. Wygrali tylko dwa razy z San Marino i u siebie z Polską. Wyprzedziły ich nie jakieś potęgi, ale drużyny Słowacji, Słowenii i Irlandii Północnej. Potem Polacy z Czechami grali w Euro 2012. Mecz decydujący o awansie do ćwierćfinału wygrali Czesi 1:0. A drużyna Franciszka Smudy nie wyszła z „grupy śmiechu” na Euro we własnym kraju.

Piłkarski Poker i Lewy strzela Krychowiakiem

Z Albanią Biało-Czerwoni mierzyli się w eliminacjach MŚ 1986. Remis 2:2 u siebie to mecz, który był wspominany w filmie „Piłkarski Poker”. Polacy w rewanżu wygrali 1:0, a bramkę zdobył Zbigniew Boniek, który dzień wcześniej grał finał Pucharu Mistrzów z Juventusem. Ten mecz otworzył Polakom autostradę do awansu na MŚ 1986 w Meksyku. W eliminacjach kolejnego mundialu Albanię Polacy pokonali dwukrotnie, ale były to jedyne dwa zwycięstwa w grupie. Biało-Czerwoni na lata żegnali się z Mistrzostwami Świata. Kolejny raz z Albanią mierzyli się w eliminacjach obecnych MŚ w Katarze. Na Narodowym rozegrali bardzo słaby mecz, choć wygrany… 4:1. Wynik nie odzwierciedla przebiegu gry. Goście byli lepsi, ale Biało-Czerwoni mieli Roberta Lewandowskiego, który i sam strzelał i przeprowadzał genialne akcje jak ta, gdy zdobył gola… Krychowiakiem. W rewanżu 1:0 podobnie jak to z 1985 roku przybliżyło awans do baraży. Albania nie jest już chłopcem do bicia, grała nawet na Euro 2016.

Outsiderzy. Na dwucyfrówki raczej nie ma co liczyć

Wyspy Owcze to rywal, z którym Biało-Czerwoni mierzyli się w piłce młodzieżowej. To o tyle istotne, że trenerem Polaków był Czesław Michniewicz. I z Farerami zremisował. Młodzieżówka i tak awansowała na mistrzostwa Europy. Ale zadra u trenera została. Jeśli po mundialu pozostanie selekcjonerem, będzie mieć okazję do rewanżu. Farerzy wygrywają głównie z outsiderami, jak San Marino, Liechtenstein, Andora. Ale porażki z mocnymi rywalami są zazwyczaj nikłe, jedno, dwubramkowe. A więc na wynik bliski dwucyfrowego i rekordy Lewego nie ma co raczej liczyć. Z Mołdawią Polacy mierzyli się w eliminacjach MŚ 1998. Najpierw drużyna Antoniego Piechniczka wygrała 2:1, a w wyjazdowym meczu już pod wodzą Janusza Wójcika 3:0. Ponownie oba zespoły zmierzyły się w eliminacjach MŚ 2014. Podopieczni Waldemara Fornalika wygrali 2:1 na własnym stadionie. W Kiszyniowie prowadzili, mieli przewagę, ale stracili głupią bramkę i zaliczyli kompromitujący remis. Mołdawia jest jednak outsiderem.

Piłkarsko awans to formalność

Patrząc czysto piłkarsko, Biało-Czerwoni powinni zaliczyć dwa przekonujące zwycięstwa z Mołdawią. Z Wyspami Owczymi także, ale po wygranych nieco skromniejszych. Mecze z Albanią będą harówą, ale sześć punktów jest w zasięgu. Najcięższe pojedynki będą z Czechami, ale i tu na dziś Polska jest faworytem. Ale… nawet gdyby noga się powinęła, to bezpośredni awans uzyskują DWA ZESPOŁY. A i trzeci ma jeszcze szanse – choć tu są już pewne zawiłe zasady regulaminowe, wytłumaczymy je kiedy indziej. Oby jako ciekawostkę, a nie opcje ratunkowe…

Z Czechami na starcie i na finiszu

Biało-Czerwoni zaczną wyjazdem do Czech, zakonczą spotkaniem z Czechami u siebie.

24 marca
Polska-Czechy
Mołdawia-Wyspy Owcze
27 marca
Mołdawia-Czechy
Polska-Albania
17 czerwca
Albania-Moldawia
Wyspy Owcze -Czechy
20 czerwca
Wyspy Owcze-Albania
Mołdawia-Polska
7 września
Czechy-Albania
Polska-Wyspy Owcze
10 września
Wyspy Owcze -Moldawia
Albania-Polska
12 października
Albania-Czechy
Wyspy Owcze-Polska
15 października
Czechy-Wyspy Owcze
Polska-Mołdawia
17 listopada
Mołdawia-Albania
Polska-Czechy
20 listopada
Albania-Wyspy-Owcze
Czechy-Mołdawia

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img