piątek, 1 grudnia, 2023

(Nie)spodziewane przyśpieszenie (KOMENTARZ)

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Odmrażanie gospodarki i życia społecznego odmroziło i to na dobre polską politykę. Politykę, która od dawna tak mocno nie łączyła się z Warszawą. Oto bowiem kandydatkę na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską, czyli „damę z Ursusa” zastąpił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Spodziewać się można mocnego skrętu w lewą stronę w kampanii kandydata, odebranie głosów Szymonowi Hołowni i Robertowi Biedroniowi. Gdyby Trzaskowski wygrał (na co szanse ma niewielkie), Warszawa miałaby komisarza z nadania rządu Prawa i Sprawiedliwości…

Przemysław Harczuk

Wydarzeniem weekendu jest nowy film braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. To bardzo mocny obraz. Rzecz ciekawa – jako eksperci wystąpili w nim ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. I właśnie w tym – zaangażowaniu zwykłych duchownych i świeckich – należy upatrywać nadzieję na odrodzenie i naprawę polskiego (nie tylko polskiego) Kościoła. Bo to szeregowi katolicy (do których się zaliczam) mogą widząc zło w Kościele wybrać trzy drogi – katolikami być przestać, uznać, że ich to nie dotyczy, albo postarać się wpływać na rzeczywistość. Nie ulega wątpliwości, że to ta trzecia możliwość jest najlepsza.

Po dwóch miesiącach zamrożenia wraca gospodarka. Wraca turystyka. Od poniedziałku będziemy mogli się ostrzyc u fryzjera. Dzieci pójdą do przedszkoli i żłobków. Początek tzw. nowej normalności zbiegnie się w czasie z początkiem nowego kryzysu ekonomicznego. Aby z niego wybrnąć warto mocno postawić na polskie produkty, handel, usługi, wsparcie dla drobnej przedsiębiorczości.

I oczywiście z „luźniejszych” spraw – w bieżącym numerze ponownie na tapetę bierzemy zwierzaki. Tym razem – piszemy o polskich rasach psów. Jest ich sześć – pięć uznanych przez FCI, jedna na razie czeka na zatwierdzenie. Czy hasło „w polskim domu polski pies” jest faktycznie zawsze uzasadnione? O tym na stronie 12. Przy okazji – w poprzednim numerze redakcyjny chochlik sprawił, że w materiał o mastiffie wkradł się błąd. Pies faktycznie pochodzi z hodowli Deos Nostros, hodowla mieści się w Zawoi, największej wsi w Polsce. Ale Zawoja mieści się nie na Dolnym Śląsku, a w Małopolsce! Za błąd przepraszamy!

****

Działa już nasz dziennik internetowy www.ntw.waw.pl,  tygodnik internetowy, jeszcze w maju wrócimy do drukowanej wersji naszego pisma. A  także uruchamiamy wydania na e-booki, tablety i smartfony, a także dodatki dzielnicowe w wersjach online i tradycyjnej.

 

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img