niedziela, 3 marca, 2024

Matka Boża Łaskawa – Patronka spraw trudnych

W sobotę, 9-go maja Kościół katolicki obchodzi dzień Matki Bożej Łaskawej. To patronka spraw trudnych i Warszawy. To do Matki Bożej modlili się mieszkańcy stolicy w czasie Bitwy Warszawskiej. W sobotę, 9-go maja o godzinie 7.00 mszę św. w Konkatedrze na Kamionku odprawił ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, bp Romuald Kamiński.

fot. ODH

W XVII wieku na Mazowszu nie było chyba domu bez malowanego czy drukowanego obrazka Wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!”. Wiadomo było bowiem, że oddawanie czci Maryi Łaskawej jest „przepowiednią szczęśliwego prognostyku w przyjściu do zwycięstwa” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”. I dodaje: „ bez specjalnej zachęty do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”.

https://youtu.be/rbuSUeaAn_g

Zawierz się Maryi 

„Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże, bo nie tylko jest najlepszą z Matek, ale ma MOC”
– czytamy w książce słowa współautora ks. Józefa Bartnika.

„Spróbujcie szczerze opowiedzieć Jej o wszystkich swoich bolączkach, problemach, sekretnych oczekiwaniach i niespełnionych marzeniach. Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże”. I dodaje: „otrzymywałem zdumiewające świadectwa pomocy Maryi w beznadziejnych – po ludzku sądząc – sytuacjach. Ilość świadectw sprawiła, że uznałem za celowe wprowadzenie oficjalnych zawierzeń. Od wielu lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.30 podczas Mszy Świętej do Niepokalanego Serca Maryi wspólnie odmawialiśmy Akt zawierzenia”.

Od dwóch lat mężczyźni spotykali się w „Męskim Różańcu” na ulicach polskich miast, by zawierzać siebie
i swoje rodziny Matce Bożej. Odkąd zapanowała epidemia w duchu pokuty i wynagradzania podejmują przed każdą pierwszą sobotą trzydniowy post o chlebie i wodzie. Modlą się na różańcu i dają świadectwo swojej wiary.https://www.youtube.com/watch?v=ehugCeJbJnc&t=8s

Z okazji uroczystości Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki Stolicy, w sobotę 9 maja o godz. 7.00,
w kościele konkatedralnym na Kamionku, Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Mszę św. odprawił bp Romuald Kamiński, ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W sierpniu będziemy obchodzić 100. rocznicę „Cudu Nad Wisłą” i z tej okazji przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie stanie pomnik-wotum za zjawienie się Maryi i pomoc
w obronie Warszawy w 1920 roku. Każdy, kto chciałby podziękować Bogu
i naszej Matce, Strażniczce Polski, za obfitość wyproszonych łask może to zrobić, wpłacając cegiełkę na budowę tego dzieła.

Szczegóły na stronie https://diecezja.info.pl/1920

(inf. pras. Diecezja Warszawsko-Praska)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img