wtorek, 30 kwietnia, 2024

Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach

Jeden z najważniejszych bohaterów Solidarności, liderów letniej fali strajków w 1980 roku, z drugiej strony propagandysta stanu wojennego, autor kłamstw w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Komunistyczny ambasador w Rosji, a obok popularyzator wiedzy o zbrodni katyńskiej. W ostatnim roku odeszli ludzie rozmaici, z różnych stron ideowych, przedstawiciele świata polityki, mediów, kultury i sportu.

Ostatni rok, to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą pokazuje jak kruche jest nasze życie. Codzienie bestialskie działania rosyjskiej armii powodują śmierć wielu osób, często kobiet i dzieci. A przy tym jak co roku życie się toczy i ludzie umierają nawet bez działań wojennych. Kończą życie ludzie o nieraz zupełnie przeciwstawnych życiorysach, czy dokonaniach. I tak, w ostatnich 12 miesiącach (w grudniu ubiegłego roku) odszedł Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności, a kilka miesięcy później (w październiku tego roku) propagandysta stanu wojennego, znienawidzony rzecznik prasowy komunistycznego rządu Jerzy Urban. Umarł człowiek, który nagłośnił historie zbrodni w Katyniu, Jacek Trznadel i komunistyczny ambasador w Moskwie Stanisław Ciosek. Lista obejmuje (z drobnymi wyjątkami) kraj, ale podobnie było na świecie. Odeszli pierwsi przywódcy niepodległych Białorusi i Ukrainy, a także ostatni GENSEK i lider rosyjskich nacjonalistów. W Polsce odchodzili ludzie polityki, mediów, kultury i sportu.

PAŹDZIERNIK 2021

W wigilię Wszystkich Świętych w ubiegłym roku, 31 października odszedł Andrzej Zaorski – aktor, reżyser, publicysta i scenarzysta. Znany z serialu „Lalka”, gdzie zagrał Ochockiego, czy programów satyrycznych – corocznych szopek, „Polskiego ZOO”.

LISTOPAD 2021

Kamil Durczok – wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej, potem „Faktów” TVN.

GRUDZIEŃ 2021

Artur Kupiec – piłkarz głównie mazowieckich drużyn, wychowanek Broni Radom, w Legii Warszawa w latach 1990-92 i 1996-98, grał też w Hutniku Warszawa, Polonii, Mazowszu Grójec, Radomiaku i FC Piaseczno, poza Mazowszem w Ceramice Opoczno i Koronie Kielce.

Sylwester Chęciński – wybitny polski reżyser. Twórca kultowej trylogii komediowej o Pawlakach i Kargulach – skłóconych ze sobą rodzinach repatriantów ze wschodu. „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” to filmy do dziś cieszące się ogromną popularnością. Chęciński udźwignął też niezwykle trudne zadanie – zrobienie kontynuacji historii opowiedzianej przez zmarlego Stanisławę Bareję. „Rozmowy kontrolowane”, opowiadające dalsze przygody znanego z „Misia” prezesa Ochódzkiego, ale już w stanie wojennym, są dziś także produkcją kultową.

Antoni Gucwiński – wieloletni dyrektor wrocławskiego ZOO, popularyzator wiedzy na temat przyrody, wspólnie z żoną przez wiele lat prowadzili bardzo popularny program „Z kamerą wśród zwierząt”.

Tadeusz Ross – polski aktor, satyryk, piosenkarz, autor musicali, tekstów piosenek i wierszy dla dzieci, scenarzysta i polityk. Poseł na Sejm VI kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Radny Warszawy. W latach 90-ych tworzył bardzo popularny program satyryczny Zulu Gula.

Andrzej Rozpłochowski – legendarny działacz Solidarności, lider strajku w Hucie Katowice. Autor tak zwanych Porozumień Katowickich. Potem przez wiele lat na emigracji w USA. Po powrocie zabiegał o pomoc dla działaczy dawnej demokratycznej opozycji. Przyjaciel „Nowego Telegrafu Warszawskiego”, udzielał nam kilku komentarzy, publikowaliśmy też jego tekst.

STYCZEŃ 2022

Wojciech Boratyński – dziennikarz „Super Expressu”

Wiktor Bołba – założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Legii Warszawa.

Antonina Girycz – aktorka teatralna i filmowa w filmach znana z drugiego planu. Na przykład z roli koleżanki Magdy Karwowskiej z Filtrów w „Czterdziestolatku” i „Czterdziestolatku. 20 lat później”, czy dyrektor Biernackiej z serialu „Zmiennicy”.

Janina Traczykówna – polska aktorka teatralna i filmowa. Znana z roli Michasi w serialu „Noce i dnie” czy jednej z głównych ról Barbary Raczyk w serialu „Barbara i Jan” (u boku Jana Kobuszewskiego)

Jacek Trznadel – pisarz, publicysta, działacz niepodległościowy, popularyzator wiedzy o zbrodni katyńskiej

Barbara Krafftówna – aktorka o niezwykłym talencie komediowym. Najbardziej pamiętana z roli Honoroaty, narzeczonej Gustlika z „Czterech Pancernych”

LUTY 2022

Jarosław Marek Rymkiewicz – wybitny polski poeta, laureat wielu nagród, mocno określony politycznie po stronie konserwatywnej, tworzył własny nurt, wizję polskości polegającej na uświęceniu wręcz naszego buntu, anarchii etc.

Daniel Passent – publicysta, dziennikarz „Polityki”, mąż Agnieszki Osieckiej

MARZEC 2022

Tadeusz Borowski – aktor, znany m. in, z głównej roli w filmie „Zaraza” o epidemii czarnej ospy we Wrocławiu

Marian Zembala – wybitny kardiochirurg, współpracownik prof. Zbigniewa Religi, minister zdrowia w latach 2014-2015.

Jan Pieszko – napastnik słynący ze skuteczności, niezwykłego instynktu pod bramką. Był silnym punktem Legii, w któej grał w latach 1967 – 1977. W sezonach 1968/69 i 1968/70 legioniści zdobyli mistrzostwo Polski, w sezonie 1969/70 półfinalista Pucharu Mistrzów. Z kolei w latach 1990-1991 był asystentem Andrzeja Strejlaua w reprezentacji Polski

KWIECIEŃ 2022

Andrzej Zygmunt – polski piłkarz, przez wiele lat zawodnik Legii Warszawa, grał na pozycji obrońcy. Raz zagrał w reprezentacji Polski. Z Legią dwa razy, w sezonach 1968/69 i 1969/70 sięgnął po mistrzostwo Polski.

Ludwik Dorn – działacz opozycji w PRL i opcji niepodległościowej, publicysta. W latach 90-ych ub. wieku w Porozumieniu Centrum. Współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości, pomysłodawca nazwy ugrupowania. W początkowym okresie jeden z liderów partii, za pierwszych rządów PiS wicepremier i szef MSWiA, marszałek Sejmu. Wówczas nazywany „trzecim bliźniakiem”. W ostatnich latach po zdecydowanie przeciwnej stronie barykady wobec dawnego środowiska.

Erwina Ryś Ferenc – wybitna polska panczenistka (łyżwiarstwo szybkie). Zawodniczka między innymi Marymontu Warszawa, czterokrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Innsbrucku 1976, Lake Placid 1980, Sarajewie 1984, Calgary 1988.

Marek Goliszewski – ekonomista, przes Business Centre Club.

MAJ 2022

Ignacy Gogolewski – aktor teatralny i filmowy, reżyser.

Jerzy Trela – wybitny polski aktor. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz pedagog, profesor sztuk teatralnych,

Maja Lidia Kossakowska – pisarka, „Pierwsza Dama Polskiej Fantastyki”. Autorka wielu bestselerowych książek, serii, opowiadań.

CZERWIEC 2022

Waldemar Paruch – profesor nauk społecznych, były szef Centrum Analiz Strategicznych.

Tadeusz Sikora – działacz niepodległościowy, bard

Jerzy Kopa – trener piłkarski, prowadził Legię Warszawa w sezonach 1982/83 i 1983/84 oraz w sezonach 1997/98 i 1998/99. Odnosił sukcesy także z Lechem Poznań, który proeawdził w latach 1976 – 1980 oraz 1988 – 1991 i 1997.

LIPIEC 2022

Rusłana Pysanka – ukraińska aktorka, grała w filmie „Ogniem i mieczem”. Wcieliła się tam w rolę wiedźmy Horpyny.

Janusz Kupcewicz – wybitny polski piłkarz, jeden z najlepszych rozgrywających w historii, gwiazda mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982 roku

SIERPIEŃ 2022

Michaił Gorbaczow – ostatni dyktator ZSRR.

WRZESIEŃ 2022

Łukasz Jedlewski – dziennikarz sportowy, specjalizował się w koszykówce, wieloletni redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”

Tomasz Wołek – publicysta i dziennikarz, redaktor naczelny dziennika „Życie Warszawy” potem „Życie”. W latach 90-ych związany z centroprawicą, usiłował budować przeciwwagę medialną dla środowiska „Gazety Wyborczej”. Ostatnie lata sympatyk antypisowskiej opozycji. Wielki fan i znawca południowoamerykańskiej piłki nożnej.

Franciszek Pieczka – wybitny polski aktor, dawniej kojarzony z roli Gustlika w „Czterech Pancernych”, ostatnio z roli Stacha Japycza w serialu „Ranczo”. Ale też odtwórca szeregu większych i mniejszych ról u Wajdy, Hassa, Kawalerowicza, Hofmana i wielu innych.

Elżbieta II – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, w latach 1952 – 2022. Panowała przez siedem dekad.

PAŹDZIERNIK 2022

Jerzy Urban – propagandysta stanu wojennego, autor haniebnej nagonki na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, kłamstw w imię rządzącej dyktatury w sprawie Grzegorza Przemyka (Urban kłamał, że winni śmierci maturzyści są sanitariusze, choć doskonale wiedział, że nie jest to prawda) oraz kłamstw o Czarnobylu, jakoby nie było zagrożenia w związku z promieniowaniem. Po 1989 roku wydawca postkomunistycznego pisma, wyznawca ideologii „panświnizmu”.

Stanisław Ciosek – peerelowski dyplomata, związany z PZPR i środowiskami komunistycznymi, ambasador w Moskwie.

Lucyna Wiśniewska – szefowa radomskiego Sanepidu. Lekarz neurolog. W latach 2005 – 2007 poseł na Sejm RP. Startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości, w trakcie kadencji przeszła jednak do Prawicy RP Marka Jurka.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img