czwartek, 2 maja, 2024

Boże Narodzenie wciąż trwa

Jana Apostoła, zamordowanych Młodzianków, Świętej Rodziny, Matki Bożej Rodzicielki. Wreszcie Objawienie i Chrzest Jezusa. To uroczystości, które w najbliższych dniach obchodzą katolicy. Święta się skończyły, ale wciąż trwa oktawa, a po niej jeszcze okres Bożego Narodzenia, której poszczególne dni są w hierarchii ważności nie mniej ważne od drugiego dnia świąt. Z kolei wierni obrządków wschodnich (z wyjątkiem Cerkwi kijowskiej, która od niedawna święta obchodzi według kalendarza gregoriańskiego) przygotowują się do Bożego Narodzenia.

Wśród katolików i wiernych obchodzących święta 25 grudnia, sprawa jest prosta. 24 grudnia obchodzą tradycyjną Wigilię. Po wieczerzy często w nocy idzie się na pasterkę, gdy ktoś nie może, ma możliwość wzięcia udziału we Mszy Świętej następnego dnia, w pierwszy dzień świąt. Tu nikt nie ma wątpliwości, że właśnie 25 grudnia jest świętem najważniejszym. Drugi dzień Bożego Narodzenia nie jest już jednak ważniejszy od innych dni oktawy Bożego Narodzenia (osiem dni świątecznych).

Oktawa, Trzech Króli, chrzest w Jordanie

W drugi dzień Bożego Narodzenia Kościół wspomina świętego Szczepana. 27 grudnia (w tym roku w środę) wspomina się Jana Apostoła, następnego dnia, w czwartek 28 grudnia świętych Młodzianków-Męczenników. Święty Jan był ulubionym uczniem Jezusa, autorem jednej z Ewangelii. Młodziankowie to z kolei mali chłopcy, zamordowani z rozkazu Heroda, który w królu żydowskim widział zagrożenie. Piątek, 29 grudnia i sobota, 30 grudnia to po prostu piąty i szósty dzień Oktawy Bożego Narodzenia. W piątek w wielu diecezjach, tym archidiecezji warszawskiej nie obowiązuje piątkowy post. 31 grudnia przypada pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu – święto Świętej Rodziny. Oktawę kończy uroczystość Matki Bożej Rodzicielki, 1 stycznia. Potem oktawa się kończy, ale nadal trwa czas Bożego Narodzenia. 6 stycznia przypada bardzo ważne katolickie święto – Objawienie Pańskie, czyli Trzech Króli. A pierwsza niedziela po tym święcie (w tym roku 7 stycznia) jest niedzielą Chrztu Pańskiego. Upamiętnia chrzest Jezusa w Jordanie i początek publicznej działalności Zbawiciela.

Kolędy do 2 lutego

Z uwagi na tradycję używania kalendarza juliańskiego, wierni obrządku wschodniego 6 stycznia obchodzą Boże Narodzenie. Wyjątek stanowi tu Cerkiew patriarchatu kijowskiego, w której po inwazji Rosji na Ukrainę Boże Narodzenie obchodzi się wg kalendarza gregoriańskiego, a więc tak, jak w Kościele zachodnim. Za to u Ormian 6 stycznia obchodzi się święto epifanii. W czasach pierwszych chrześcijan było to jedno z dwóch najważniejszych (obok Wielkanocy) świąt chrześcijańskich. Upamiętnia narodzenie, objawienie i chrzest z początkiem działalności Jezusa. Po latach w większości wyznań chrześcijańskich święto to zostało rozdzielone – osobno czci się Boże Narodzenie, osobno Objawienie Pańskie (Trzech Króli) osobno Chrzest Jezusa w Jordanie. W obrządku ormiańskim pozostało prastare święto. W Kościele katolickim niedziela Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Jednak tradycyjny czas świąteczny trwa dłużej – do 2 lutego i święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Do tego dnia w świątyniach wciąż śpiewa się kolędy.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img