poniedziałek, 6 maja, 2024

Legioniści wygrali w Gliwicach z ekipą swojego byłego trenera. Są wiceliderem, zwiększają przewagę nad resztą stawki. Dogonią Raków?

Rzut karny tym razem wykorzystany, dużo walki, czerwona kartka dla Bartosza Slisza. Ostatecznie trzy niezwykle cenne punkty trafią do stolicy. W następnej kolejce wielki klasyk – pojedynek z Widzewem.

Ten mecz miał podteksty. Piast odebrał Legii tytuł w końcówce sezonu 2018/19. W dodatku na ławce gliwiczan siedzi Aleksandar Vuković, w sezonie 2019-2020, oraz 2021-22 trener legionistów. Pierwsza połowa to wyrównany mecz, głównie walka w środku pola. Akcji było jak na lekarstwo. Ze strony gości na uwagę zasługuje ładny strzał z woleja Tomasa Pekharta, w zespole gospodarzy groźnie strzelał Patryk Dziczek, trafiając w słupek.

Przewaga Legii, skuteczny karny, czerwień dla Slisza

Druga połowa to przewaga gości, a najlepszą okazję miał Bartosz Slisz. Pomocnik Legii huknął z dystansu a piłka w poprzeczkę. W 75 minucie Ariel Mosór sfaulował w polu karnym Ribeiro. Sędzia po analizie VAR podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Josue, który tydzień temu nie trafił z jedenastu metrów do bramki Cracovii. Tym razem pewnie wykorzystał okazję i dał legionistom prowadzenie. Końcówka była niezwykle nerwowa, bo drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę dostał w 83 minucie Bartosz Slisz. Gospodarze mieli jedną bardzo groźną sytuację. Sam na sam z Tobiaszem znalazł się Kamil Wilczek. Były reprezentant Polski minimalnie przestrzelił. Ostatecznie to Legia wygrała 1:0. Umocniła się na drugim miejscu w tabeli.

Pierwszy jest Raków Częstochowa, ma 49 punktów. Drugie miejsce zajmuje Legia, z 42 punktami. Trzeci Lech ma 36 punktów. Mistrzowie Polski niespodziewanie przegrali z Zagłębiem Lubin 1:2. Czwarty Widzew Łódź ma 35 punktów, piąta Pogoń Szczecin 33 a szósta Cracovia 32. W tabeli rundy wiosennej pierwsze miejsce zajmuje Legia – zdobyła 10 punktów. Drugi jest Raków, z ośmioma punktami. Wydaje się, że walkę o mistrzostwo Polski rozstrzygną między sobą właśnie te dwie drużyny. A w piątek, 24 lutego legioniści zagrają u siebie z czwartym w tabeli Widzewem Łódź. Piłkarski klasyk po Polsku zacznie się o 20.30.

Piast Gliwice – Legia Warszawa 0:1 (0:0)

0:1 Josue 76’ (k)

Piast Gliwice: Frantiszek Plach – Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis (90’ Jakub Holubek) – Michael Ameyaw (79’ Jorge Felix), Patryk Dziczek (79’ Michał Kaput), Grzegorz Tomasiewicz (90’ Alex Sobczyk), Michał Chrapek, Damian Kądzio – Kamil Wilczek

Legia Warszawa: Kacper Tobiasz – Maik Nawrocki, Artur Jędrzejczyk, Yuri Ribeiro – Mattias Johansson (62’ Paweł Wszołek), Bartosz Slisz, Patryk Sokołowski (62’ Bartosz Kapustka), Josué (90’ Róbert Pich), Filip Mladenović – Ernest Muci (85’ Rafał Augustyniak), Tomas Pekhart (90’ Maciej Rosołek)