wtorek, 7 maja, 2024

Deyna, Gadocha i inni. Warszawscy bohaterowie MŚ

Na przestrzeni lat reprezentacja Polski dziewięć razy grała w finałach Mistrzostw Świata. W szeregach Biało-Czerwonych zagrało 22 piłkarzy aktualnie reprezentujących warszawskie zespoły. Na mundialach wystąpili zawodnicy Legii, Polonii, Warszawianki i Gwardii. Jedni zostawali wielkimi gwiazdami. Inni grzali ławę.

W mistrzostwach Świata wystąpiło wielu byłych piłkarzy warszawskich klubów. W Katarze zagrali chociażby obrońca kadry Chorwacji Josip Juranović (legionista z lat 2020-21), Wojciech Szczęsny (junior Legii z lat 2005-06). Bartosz Bereszyński (Legia Warszawa 2013 – 2017), Kamil Grosicki (Legia 2007 – 2009), a nawet Robert Lewandowski (Legia II Warszawa 2005 – 2006). Z obecnej Legii na mundialu wystąpili Artur Jędrzejczyk w reprezentacji Polski i Filip Mladenović w zespole Serbii. W historii na mundialach wystąpiło wielu zawodników aktualnie grających w stołecznych klubach. Niektórzy, jak Kazimierz Deyna, czy Robert Gadocha byli prawdziwymi gwiazdami. Stolicę reprezentowało 22 piłkarzy, z czterech klubów. Po kolei.

Mistrzostwa Świata Francja 1938. Miejsce jedenaste. Dwóch z Polonii, jeden z Warszawianki

Na mistrzostwach Świata we Francji w roku 1938 Biało-Czerwoni, prowadzeni przez Józefa Kałużę, debiutowali na światowym czempionacie. Cztery lata wcześniej nie byli bez szans, ale odpadli w kwalifikacjach po politycznym walkowerze z Czechosłowacją. Nasi południowi sąsiedzi zostali wicemistrzami Świata. W drużynie, która pechowo nie awansowała gwiazdą byli Henryk Martyna i Józef Nawrot z Legii czy Jerzy Bułanow z Polonii. Zawodnicy Polonii i Legii byli też w zepole, który zajął czwarte miejsce na igrzyskach w Berlinie w 1936. Ale na mundial do Francji trener Kałuża wziął trzech zawodników z Warszawy. W meczu z Brazylią (5:6 po dogrywce) zagrali Władysław Szczepaniak, obrońca Polonii i pomocnik Czarnych Koszul Erwin Nyc. A na ławce siedział napastnik Warszawianki Stanisław Baran. Polacy odpadli po jednym, wielkim meczu. Przegrali z poźniejszym brązowym medalistą.

Opoka z Gwardii, legijni czarodzieje. MŚ 1974

Ponad rok po turnieju we Francji wybuchła II wojna światowa. Po niej Biało-Czerwoni wiele lat nie mogli się podnieść. Grali tylko dwa razy na Igrzyskach Olimpijskich (1952 w Helsinkach, 1960 w Rzymie). Bez sukcesu. Aż do lat 70-ych. Rok 1972 to złoto olimpijskie. A 1974 fantastyczny start na MŚ w RFN. Drużyna Kazimierza Górskiego zajęła trzecie miejsce, Grzegorz Lato został królem strzelców turnieju. Ale dużą rolę odegrali zawodnicy z Warszawy. Na środku obrony zagrał wynaleziony na potrzebę MŚ środkowy obrońca Gwardii Warszawa Władysław Żmuda. W Środku pomocy dzielił i rządził najwybitniejszy pomocnik w dziejach polskiej piłki, Kazimierz Deyna z Legii Warszawa. A po lewym skrzydle szalał inny legionista, Robert Gadocha. Pierwszym rezerwowym, wchodzącym na boisko w trakcie meczów był pomocnik Legii, Lesław Ćmikiewicz.

W Argentynie wciąż dominacja Deyny

Rok 1978 to piąte miejsce Biało-Czerwonych. Wtedy uznane za porażkę. Polacy mieli bowiem skład najlepszy w historii. Do drużyny Kazimierza Górskiego doszli młodzi – Zbigniew Boniek, Andrzej Iwan, Adam Nawałka. Doszedł Włodzimierz Lubański, który na turnieju w RFN leczył kontuzję. Z Warszawy było dwóch przedstawicieli Legii – ponownie wielki Kazimierz Deyna i rezerwowy Marek Kusto. Był też ponownie Żmuda, ale tym razem reprezentował już barwy Widzewa Łódź.

Espania’82. Znów wielkość legionistów

MŚ 1982 roku to znów trzecie miejsce Polaków. I wielkie rozgrywki legionistów. Gwiazdami turnieju byli środkowy obrońca Paweł Janas, którego w swoim zespole chciał widzieć szkoleniowiec Brazylii, Tele Santana. Napastnik Andrzej Buncol, strzelec gola z Peru, asystent z Belgią, doskonale współpracujący ze Zbigniewem Bońkiem. Obrońca Stefan Majewski, strzelec bramki w meczu o trzecie miejsce z Francją. Stawkę legionistów uzupełniali rezerwowy bramkarz Jacek Kazimierski i napastnik Marek Kusto.

Meksyk’86. Ta poprzeczka Karasia

Mundial w 1986 roku to wyjście z grupy i odpadnięcie po 1/8 finału z Brazylią. Na turnieju ponownie był Andrzej Buncol, ale gwiazdą nie został. Widziano ją w Dariuszu Dziekanowskim – zawodnik miał zresztą udział przy jedynym golu dla Biało-Czerwonych z Portugalią. Wszyscy pamiętali bombę Jana Karasia, który z Brazylią jeszcze przy stanie 0:0 trafił w poprzeczkę. A oprócz Buncola, Karasia i Dziekanowskiego Legię reprezentowali też obrońca Dariusz Kubicki i rezerwowy bramkarz, Jacek Kazimierski.

MŚ Korea i Japonia’2002, Niemcy 2006 – warszawska rezerwa

Na turnieju w Korei i Japonii Warszawę reprezentowało trzech legionistów. Jacek Zieliński, Maciej Murawski i Cezary Kucharski. Wszyscy zagrali w trzecim spotkaniu MŚ z USA, wygranym 3:1. Jedynym zawodnikiem z Warszawy na MŚ w Niemczech w 2006 roku był Łukasz Fabiański z Legii. Nr trzy na turnieju.

Rosja 2018. Pazdan i Jędza troszkę bez mocy

Na mistrzostwach Europy we Francji w roku 2016 Polacy zagrali najlepszy turniej w XXI wieku, doszli do ćwierćfinału. Filarami obrony byli legioniści – Michał Pazdan i Artur Jędrzejczyk. A żelaznym rezerwowym był Tomasz Jodłowiec. W kadrze do Rosji w 2018 roku Jodłowca już zabrakło. Pazdan nie zachwycił. A Jędrzejczyk zagrał jedynie w meczu o honor z Japonią.

Jędza dał radę z Argentyną. Bramkarska nadzieja w kadrze, obrońca w reprezentacji Serbii

Na MŚ w Katarze pojechał tylko weteran, Artur Jędrzejczyk. Zagrał z Argentyną (0:2), wszedł w końcówce. I dał radę. Z drużyną trenował też bramkarz Legii Kacper Tobiasz. Nie był jednak formalnie w kadrze, uczestniczył jedynie w treningach. Z kolei jak najbardziej formalnym reprezentantem jest Filip Mladenović, obrońca(wahadłowy) Legii i reprezentacji Serbii.

WARSZAWSKIE KLUBY NA MŚ

Legia Warszawa 19 zawodników. 17 piłkarzy w reprezentacji Poski plus Kacper Tobiasz był przy kadrze, ale nie był w niej formalnie plus Filip Mladenović  w reprezentacji Serbii

Polonia Warszawa 2 piłkarzy

Warszawianka 1 piłkarz

Gwardia Warszawa 1 piłkarz

MŚ 1938

Stanisław Baran Warszawianka NAPASTNIK

Erwin Nyc Polonia Warszawa POMOCNIK

Władysław Szczepaniak Polonia Warszawa OBROŃCA

 

MŚ 1974

Władysław Żmuda Gwardia Warszawa OBROŃCA

Kazimierz Deyna Legia Warszawa POMOCNIK

Lesław Ćmikiewicz Legia Warszawa POMOCNIK

Robert Gadocha Legia Warszawa SKRZYDŁOWY

 

MŚ 1978

Kazimierz Deyna Legia Warszawa po raz drugi POMOCNIK

Marek Kusto Legia Warszawa NAPASTNIK

 

MŚ 1982

Paweł Janas Legia Warszawa OBROŃCA

Marek Kusto Legia Warszawa po raz drugi NAPASTNIK (drugi raz)

Stefan Majewski Legia Warszawa OBROŃCA

Andrzej Buncol Legia Warszawa NAPASTNIK

Jacek Kazimierski Legia Warszawa BRAMKARZ

 

MŚ 1986

Jan Karaś Legia Warszawa POMOCNIK

Jacek Kazimierski Legia Warszawa po raz drugi BRAMKARZ

Dariusz Kubicki Legia Warszawa OBROŃCA

Andrzej Buncol Legia Warszawa po raz drugi NAPASTNIK

Dariusz Dziekanowski Legia Warszawa NAPASTNIK

MŚ 2002

Jacek Zieliński Legia Warszawa OBROŃCA

Maciej Murawski Legia Warszawa POMOCNIK

Cezary Kucharski Legia Warszawa POMOCNIK/NAPASTNIK

 

MŚ 2006

Łukasz Fabiański Legia Warszawa BRAMKARZ

 

MŚ 2018

Michał Pazdan Legia Warszawa OBROŃCA

Artur Jędrzejczyk Legia Warszawa OBROŃCA

MŚ 2022

Kacper Tobiasz dodatkowo BRAMKARZ

Artur Jędrzejczyk po raz drugi OBROŃCA

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img